Kiedy kupujesz smartfon lub tablet, w każdym z tych urządzeń znajdują się już aplikacje, które pozwalają na podstawowe korzystanie ze sprzętu. Jednak z czasem okazuje się, że potrzebujesz ich więcej - do komunikowania się z innymi, do robienia notatek, wstępnej obróbki zdjęć czy filmów. Co wtedy robisz? 

Kiedy kupujesz smartfon lub tablet, w każdym z tych urządzeń znajdują się już aplikacje, które pozwalają na podstawowe korzystanie ze sprzętu. Jednak z czasem okazuje się, że potrzebujesz ich więcej - do komunikowania się z innymi, do robienia notatek, wstępnej obróbki zdjęć czy filmów. Co wtedy robisz? Aby pobrać aplikacje uruchamiasz platformę dystrybucji - jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android - przejdziesz do Google Play, jeśli masz iPhone'a, będzie to Apple App Store. Istnieją również platformy stron trzecich, które nie są kontrolowane przez operatora komórkowego, takie jak Amazon App Store. Czy jednak wszystkie aplikacje, które się w nich znajdują, są bezpieczne dla Twojego telefonu? W dzisiejszym artykule mówimy o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas pobierania aplikacji i o tym, które z nich mogą okazać się niebezpieczne dla twojego telefonu.

Oficjalne sklepy z aplikacjami a platformy firm trzecich

Apple AppStore i Google Play to dwa największe oficjalne sklepy z aplikacjami. Możesz tam pobrać aplikacje mobilne na telefon iPhone lub urządzenie z systemem Android. Każda platforma dystrybucyjna zawiera aplikacje natywne - aplikacje zbudowane przez Apple dla swojego systemu operacyjnego iOS i Google stworzone dla urządzeń z Androidem. Obie platformy zawierają również aplikacje innych firm. Programiści lub firmy - strony trzecie, tworzą aplikacje do pracy na urządzeniach z systemem iOS lub Android.

Czy są bezpieczne? Aplikacje innych firm w oficjalnych sklepach z aplikacjami zwykle spełniają surowe kryteria programistyczne. Sklepy sprawdzają również aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania. Natomiast platformy sprzedażowe, które nie są kontrolowane przez operatora komórkowego mogą nie stosować tego samego poziomu kontroli w stosunku do aplikacji.

Przykłady niebezpiecznych aplikacji i szybkie reagowanie

W oficjalnych sklepach z aplikacjami, mimo ciągłego monitoringu, zdarzają się również takie programy, które trzeba natychmiast usunąć (w takich momentach Google Play kasuje aplikację ze sklepu i nagłaśnia sprawę). Przykładem niebezpiecznych aplikacji mogą być Camero, FileCrypt i callCam, które od marca 2019 wykradały m.in. takie informacje, jak lokalizacja urządzenia, poziom naładowania baterii, pliki zapisane w telefonie, informacje o nim czy zdjęcia z aparatu.

Jaką szkodę mogą wyrządzić niebezpieczne aplikacje?

Gdy zajrzysz do sklepu z aplikacjami, możesz poczuć się przytłoczony dostępnymi możliwościami.
W samym sklepie Google Play jest ponad 500 000 aplikacji! Wszystkie platformy dystrybucyjne pozwalają niezależnym programistom publikować swoje oprogramowania. Oznacza to, że każda osoba posiadająca wiedzę na temat tworzenia aplikacji może ją sprzedawać! Od czego powinniśmy więc uzależnić wybór programu, który instalujemy w telefonie? Jednym z podstawowych czynników jest ich bezpieczeństwo.

Niektóre aplikacje są szkodliwe - zawierają wirusy, robaki lub złośliwe oprogramowanie. Mogą kraść Twoje dane osobowe, dane kontaktowe zapisane w telefonie lub hasła i udostępniać je innym. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć pobierania złośliwej aplikacji.

Oprogramowanie antywirusowe pomoże zabezpieczyć telefon przed niebezpieczną aplikacją

Ważnym krokiem do upewnienia się, że twoje aplikacje są bezpieczne, jest pobranie oprogramowania antywirusowego. Pewnie masz podobne na swoim komputerze, prawda? Twój telefon też tego potrzebuje. Najbardziej podstawowe będą skanować aplikacje w poszukiwaniu wszystkiego, co wygląda podejrzanie, ale możesz też znaleźć takie, które uniemożliwiają zlokalizowanie telefonu, a nawet zdalne wyczyszczenie jego danych.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)