Nie da się ukryć, że to właśnie bateria ma największy wpływ na komfort używania smartfona i nie zapowiada się na szybkie rozwiązanie tego problemu. Na szczęście można sobie z tym radzić - jednym ze sposobów jest korzystanie z powerbanków, a innym technologie szybkiego ładowania, którym się bliżej przyjrzymy.

Więcej mocy

Teoretycznie, aby szybciej naładować urządzenie, należy dostarczyć mu więcej mocy. Równocześnie trzeba uważać na stosunkowo delikatne akumulatory oraz ograniczenia standardu USB, który pierwotnie był tworzony z myślą o przesyle danych, a nie zasilaniu prądożernych konstrukcji. Z tego względu powstał nowszy standard, USB Battery Charging. Mimo że teoretycznie spełniał on wymagania, to jednak w praktyce miał jedno ograniczenie – przesyłany prąd mógł mieć natężenie maksymalnie 1,5 A.

W 2013 roku Qualcomm zaprezentował rozwiązanie tego problemu - technologię szybkiego ładowania, zwaną Quick Charge. Modele wspierające tę technologię musiały dysponować odpowiednimi podzespołami, co w połączeniu ze specjalną ładowarką umożliwiało ładowanie smartfonów prądem o mocy 10 W (5V / 2A). Kolejne generacje tego standardu oferowały coraz lepsze parametry. Co ciekawe, Quick Charge 2.0 pozwalał już na płynną regulację napięcia podczas ładowania. Obecnie na rynku dostępna jest wersja 4.0+, w której względem wersji 4.0 zmniejszono ilość wydzielanego ciepła oraz zlikwidowano efekt nagrzewania się baterii.

Wiele rozwiązań

Oczywiście Qualcomm nie jest jedyną firmą, oferującą technologię do szybkiego ładowania. Również inni producenci opracowali własne standardy i każdy z nich wyróżnia się odmiennym podejściem do tematu. Jedne stawiają na większe napięcie prądu, a reszta – jego natężenie. Wszyscy zmierzają naturalnie do skrócenia czasu ładowania, choć można zauważyć czasami także przeciwny trend. Przykładowo Sony przykłada się przede wszystkim do tzw. miękkiego ładowania, które wydłuża znacznie żywotność ogniwa.

Ciekawy system opracowało Oppo - Super VOOC/Dash Charge można spotkać np. w modelach OnePlus. Maksymalna moc wynosi 20 W, napięcie 5 V, a natężenie jest płynnie regulowane. Według producenta pozwala to ograniczyć straty cieplne. Interesująco prezentuje się również Pump Express autorstwa Mediateka. Dzięki dostarczaniu energii bezpośrednio z przewodu do baterii, możliwe jest uzyskanie 70% naładowania w zaledwie 20 minut. Niezbędne do działania tej technologii są procesor Mediatek Helio P20 (lub nowszy) oraz złącze USB typu C.

Trudne życie akumulatora

Obecnie stosowanie litowo-jonowe baterie bardzo dobrze znoszą ładowanie z wykorzystaniem wyżej wymienionych technologii. Najlepszym sposobem na wydłużenie żywotności akumulatorów jest utrzymywanie stanu naładowania między 30, a 80 %.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)