Dysk twardy to niezbędny element każdego komputera. Jedną z jego najważniejszych cech jest pojemność – im jest większa, tym lepiej dla użytkownika. Urządzenie staje się wtedy bardziej wydajne. Współcześnie dyski twarde nie są jedynym rozwiązaniem. Alternatywą dla nich są dyski SSD.

Rozwinięcie skrótu SSD brzmi Solid State Disk (lub Drive), co oznacza dysk lub napęd stały. Dysk SSD swoją budową przypomina pamięć USB, na przykład pendrive, ponieważ jest zbudowany z pamięci typu flash. Cechą wspólną tych urządzeń jest brak ruchomych podzespołów mechanicznych, na przykład głowic lub wirujących dysków magnetycznych.

Dlaczego powstały dyski SSD? Początkowo miały zastosowanie przede wszystkim w komputerach, które potrzebowały szybszych i bardziej wytrzymałych rozwiązań – używano ich na przykład w bardzo wydajnych serwerach lub w wojskowych komputerach. Pierwsze modele były zbudowane z modułów pamięci, współczesne dyski SSD składają się z kolei z pamięci typu flash. Dane mogą być więc przechowywane nawet bez dostępu do zasilania. Dyski SSD można wykorzystać w laptopach, a także w serwerach, które obsługują jednocześnie dużą liczbę zapytań. Stosuje się je również w komputerach stacjonarnych.

Dyski SSD – krótki przewodnik

Najważniejszą cechą dysku SSD jest szybkość, a nie pojemność, tak jak w dysku twardym. Nie mają one elementów ruchomych, dlatego pod tym względem są mniej awaryjne. Dyski SSD są też bardziej wytrzymałe na czynniki mechaniczne i działają bezgłośnie. Są lekkie i zużywają mniej energii. Ciekawą cechą jest odporność na duży zakres temperatur – taki dysk może pracować w przedziale od minus 40 do plus 80 stopni. Do wad dysków SSD należy cena i krótka żywotność oraz pojemność mniejsza niż w tradycyjnych dyskach twardych.

Dzięki dyskowi SSD użytkownik ma szybki dostęp do danych. Wykorzystanie tego rodzaju pamięci umożliwia szybki start systemu oraz aplikacji. Przeciętna prędkość odczytu oraz zapisu to około 500 MB na sekundę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby stosowany model wyposażony był w bufor – jego brak (lub zbyt mała wielkość) wpływa negatywnie na prędkość działania. Ważną cechą dysków SSD jest duża przepustowość, o wiele większa niż w przypadku tradycyjnych dysków. Najlepiej jest wybrać model ze złączem SATA, które wyróżnia dobra przepustowość oraz kompatybilność ze starszymi komputerami.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)