Każdy właściciel komputera oczekuje, że jego sprzęt będzie działał niezawodnie – nie ma znaczenia, czy urządzenie jest przede wszystkim narzędziem pracy, czy służy głównie do rozrywki. W każdej sytuacji niespodziewane, samoczynne wyłączanie się komputera jest problemem.

Gracze mogą wtedy utracić zapisany stan gry, a pracownicy – wyniki długiej pracy. Pewnym rozwiązaniem jest oczywiście wyrobienie nawyku częstego zapisywania postępów pracy czy gry, jednak jest to uciążliwe i może nadmiernie obciążać komputer. Najlepszym wyjściem jest pomimo wszystko naprawa problemu.

Kolejną niedogodnością, przed którą stają użytkownicy komputerów, są trudności z płynnym i bezproblemowym uruchomieniem urządzenia, które zupełnie umożliwiają pracę lub zabawę. Obydwie sytuacje są źródłem stresu i z pewnością nie należy ich lekceważyć.

Dlaczego komputer się wyłącza?

Wirus, problemy z pamięcią RAM lub jednym z podzespołów? Takie pomysły przychodzą zwykle do głowy użytkownikom, którzy nie mają profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Specjalisci, którzy wiedzą o komputerach więcej, wezmą pod uwagę zabrudzenia we wnętrzu urządzenia, defekt modułów pamięci lub przegrzewanie się procesorów.

Wymienione przyczyny są jak najbardziej prawdopodobne, jednak w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jeden z elementów zestawu, który jest niezbędny do działania komputera. Mowa o zasilaczu – jego obecność jest dla większości użytkowników na tyle oczywista, że często nie zwracają na niego uwagi. Tymczasem to właśnie w tej części zestawu komputerowego możemy upatrywać przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania całego komputera.

Użytkownicy w wielu przypadkach uznają, że zasilacz jest takim elementem zestawu, na którym można zaoszczędzić. Wybierają więc oni tańsze modele, ponieważ jakość zasilacza nie wpływa na wiele kluczowych funkcji komputera, takich jak na przykład wydajność pracy. Wybór kiepskiego zasilacza prawdopodobnie poważnym błędem. Może on spowodować między innymi spadek stabilności sprzętu, a nawet problemy z działaniem systemu. Awaria zasilacza słabej jakości, pozbawionego właściwego zabezpieczenia, może spowodować uszkodzenie innych elementów zestawu, a w skrajnych przypadkach nawet jego zapalenie!

Na prawidłowe działanie zasilacza wpływają jego całkowita moc oraz w miarę "gładka" reakcja na niewielkie wahania napięcia w sieci zasilającej. Nie wszystkie urządzenia są przystosowane do współpracy z komputerem, a te które są, mogą składać się z niskiej jakości komponentów. Kluczowymi elementami są tutaj kondensatory - te niskiej jakości, umieszczone dodatkowo nieopodal nagrzewających się radiatorów, będą działać gorzej, powodując tym samym falowanie napięcia. A delikatna elektronika fatalnie na takie skoki reaguje, co ostatecznie może doprowadzić nawet do jej awarii.

Jeśli problem tkwi w niesprawnym zasilaczu, to oczywiście natychmiast należy go wymienić na lepszy model. Nie warto jednak szukać odpowiedzi na forach w internecie, tylko zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu laptopów.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)