Jednym z ważniejszych parametrów, na które zwraca się uwagę przy zakupie komputera jest pamięć operacyjna. Od jej ilości oraz szybkości zależy w dużej mierze to, jak sprzęt będzie działał, radził sobie z wieloma uruchomionymi aplikacjami oraz czy będzie oferował zadowalającą nas wydajność. Czy warto zatem dokładać kolejne kości RAM i czy zawsze jest to możliwe?

Niezwykła szybkość

RAM to skrót od Random Access Memory. Dane używane właśnie teraz przez uruchomiony program są przenoszone z dysku właśnie do pamięci operacyjnej, która cechuje się przede wszystkim niezwykłą szybkością działania i na dobrą sprawę nawet najnowszej generacji dyski SSD nie są w stanie się do nich zbliżyć. Dzięki temu procesor może działać z wysoką wydajnością. Dlaczego zatem dyski w komputerach nie są wykonane w taki sposób? Chodzi tu m.in. o koszt produkcji oraz sam fakt, że po wyłączeniu zasilania zawartość RAM-u jest już pusta.

Warto zobaczyć, jak zmieniały się wymagania samego systemu operacyjnego, jeżeli chodzi o ten parametr. Najlepiej będzie prześledzić to na przykładzie Windowsa. Wersja 3.1 z początku lat 90. wymagała do płynnego działania 4 MB, Windows 98 – 32 MB, Windows XP – już 128 MB a Windows Vista – 1 GB. Obecnie sprzedawane wersje potrzebują już co najmniej 4 GB pamięci do komfortowej pracy.

Ile RAM-u potrzebuję?

Aktualnie jedynie najtańsze komputery oferują 2 GB pamięci RAM. Nie da się jednak ukryć, że stała się to już ilość ledwo wystarczająca do podstawowych działań - oglądania filmów czy przeglądania internetu i dopiero urządzenia z 4 GB pamięci zapewniają odpowiedni komfort pracy przy prostszych czynnościach. Jeżeli ktoś szuka urządzenia do pracy przy większej ilości zadań lub do grania, wówczas warto zainteresować się modelami z co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej.

Patrząc jednak na rosnące wymagania kolejnych tytułów, nie zaszkodzi rozglądnąć się również za wariantami z 16 GB. Taka ilość też idealnie sprawdzi do zastosowań profesjonalnych. Edycja zdjęć czy filmów oraz tworzenie trójwymiarowych grafik wymaga naprawdę sporo od komputera, o czym należy pamiętać poszukując komputera do takich zadań. Szczerze mówiąc, wtedy nigdy nie można powiedzieć, że cierpi się na jej nadmiar.

Dołożyć czy nie?

Z biegiem czasu nasze zapotrzebowanie może się zmienić, więc warto mieć możliwość zwiększenia ilości pamięci RAM. Trzeba jednak w tym wszystkim pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze nie wolno łączyć ze sobą kości różnych generacji, zatem mając w komputerze układy DDR3, musimy dokupić dokładnie takie same lub też wymienić wszystkie. Po drugie musimy dowiedzieć się, czy zamontowana płyta główna w naszym sprzęcie je wspiera. Po trzecie warto pamiętać, że szukając ich dla laptopów wybieramy wersje SO-DIMM, natomiast dla PC – DIMM.

Na koniec kwestia systemu operacyjnego. Oprogramowanie 32-bitowe nie obsłuży więcej niż 4 GB pamięci RAM, więc posiadając Windowsa w takiej wersji, na nic zda się dokładanie kolejnych kości. W tym wszystkim dobrze jest sprawdzić już przy kupnie danego sprzętu, w ile slotów na pamięć operacyjną został wyposażony oraz czy można w ogóle w nie ingerować. Niektóre ultrabooki niestety nie oferują takiej możliwości.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)