Duże ekrany nowoczesnych smartfonów są funkcjonalne. Dzięki coraz bardziej nowoczesnym technologiom jakość obrazu, który możemy oglądać na ekranie telefonu, jest coraz lepsza.

Kolejne rozwiązania sprawiają, że na wyświetlaczach smartfonów możemy nie tylko wygodnie przeglądać media społecznościowe i serwisy internetowe – telefony często służą nam również do oglądania filmów, grania w gry oraz zaawansowanej obróbki zdjęć. Wszystko to możemy robić także dzięki coraz lepszym wyświetlaczom. Ekran smartfonu jest jednocześnie najbardziej delikatnym i narażonym na uszkodzenia elementem urządzenia. Upadek z dużej wysokości lub na twardą powierzchnię grozi poważną usterką – rozbiciem lub pęknięciem ekranu telefonu. Metody ochrony wyświetlacza, na przykład specjalne szkło czy etui, nie zawsze są skuteczne. W wielu przypadkach awaria wpływa na pracę urządzenia i naprawa jest koniecznością, w innych - pęknięcia umożliwiają korzystanie z telefonu.

Czy używanie smartfonu z pękniętym ekranem to dobry pomysł?

Warto wiedzieć, ze uszkodzenie ekranu może mieć różny charakter. Ekran w telefonach komórkowych typu smartfon składa się zwykle z trzech warstw – są to: szybka zewnętrzna, ekran dotykowy (tak zwany digitizer) oraz wyświetlacz. Kluczową kwestią jest więc odpowiedź na pytanie, z jakiego rodzaju awarią mamy do czynienia w danej sytuacji i jaka dokładnie część została uszkodzona. W ten sposób będziemy w stanie ocenić, czy możemy bezpiecznie korzystać z urządzenia. Rodzaj uszkodzenia warunkuje również koszty naprawy telefonu komórkowego.

Jeśli ekran smartfona reaguje na dotyk, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia szybki. Nie jest to bardzo poważny problem i zwykle wystarczy wymienić szybkę. Sprawa komplikuje się jednak, gdy ten element w sposób fabryczny połączony jest z digitizerem – jeśli chcemy przywrócić urządzeniu pełną funkcjonalność, musimy wymienić całość. Kiedy dojdzie do uszkodzenia szybki i digitizera, naprawa uszkodzenia jest koniecznością. Ten rodzaj awarii możemy bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ ekran przestaje reagować na dotyk i nie jesteśmy w stanie korzystać z aparatu. Kiedy na ekranie nie wyświetlają się żadne dane, oprócz szybki i digitizera należy wymienić także wyświetlacz.

Niewielkie pęknięcia na powierzchni ekranu nie powinny być szkodliwe, trzeba jedna pamiętać, że drobna ryska łatwo może przerodzić się w poważniejsze uszkodzenie. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest naprawa pęknięcia. Telefon nie tylko będzie wyglądał bardziej estetycznie, ale przy okazji będzie również lepiej zabezpieczony na przyszłość.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)