Jeżeli zauważasz spadek wydajności laptopa w trakcie dłuższej pracy, komputer zawiesza się lub nawet wyłącza, mogą to być objawy przegrzania laptopa. Jednym z rozwiązań, które może rozwiązać problem, jest podstawka chłodząca do laptopa.

Usterki wywołane przez przegrzewanie się komputera mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń sprzętu, dlatego zwracamy uwagę naszych klientów na przyglądanie się pracy komputera i monitorowanie temperatury jego procesora. W tym celu warto zastosować jeden ze sprawdzonych programów takich jak np. Core Temp czy HWMonitor. Poinformują one użytkownika, gdy temperatura przekroczy krytyczną wartość 80 stopni Celsjusza.

Sygnały wskazujące na problem z układem chłodzenia pojawiają się często wcześniej i każdy z nas jest w stanie je zauważyć. Do najpopularniejszych należą: wolne działanie systemu, zacinanie się, restartowanie, samoczynne wyłączanie się laptopa, czy nawet głośniejsza praca wentylatora.

Przegrzewanie występuje, gdy system chłodzenia procesora nie ma dostępu do odpowiedniej ilości chłodnego powietrza. Często jest to spowodowane korzystaniem z komputera w łóżku - kołdra blokuje przepływ powietrza. Miniaturyzacja sprzętu sprawia, że często nawet na płaskiej powierzchni komputery szybko się nagrzewają.

Rozwiązaniem problemu może okazać się zakup podkładki chłodzącej, która będzie wspierać wewnętrzny układ chłodzenia laptopa. Pozwoli to zwiększyć wydajność i bezawaryjność naszego sprzętu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie podkładki chłodzącej? 

  • Wymiary - podstawowym parametrem każdej z podkładek chłodzących jest ich rozmiar. Określany jest jako maksymalny rozmiar notebooka, jaki zmieści się na podstawce, najpopularniejsze to “do 15 cali” i “do 17 cali”. Wielu producentów wprowadziło też podstawki uniwersalne - w przypadku zastosowania ich należy zwrócić uwagę na budowę laptopa, tak by świeże powietrze było kierowane wprost do otworów wlotowych, które znajdują się na spodzie laptopa.

  • Ilość i rozmiar wentylatorów - jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób które cenią sobie wysoką kulturę pracy. Im większy wentylator tym ciszej będzie pracował, przy zachowaniu takich samych parametrów przepływu powietrza. Konstrukcje z wentylatorami o średnicy powyżej 150 mm nie powinny być słyszalne przy włączonym notebooku, jednocześnie zapewniając wysoki komfort pracy.

  • Wykonanie - zastosowane materiały powinny być dobrym przewodnikami ciepła, dlatego najpopularniejsze podstawki wykonane są z aluminium lub innego metalu. Nie da się ukryć, że taki materiał prezentuje się lepiej pod względem wizualnym i jest bardziej wytrzymały niż alternatywne tworzywa sztuczne.

  • Mobilność - producenci zaproponowali już wiele podkładek, które powinny zmieścić się w dedykowanej torbie czy plecaku obok laptopa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują z tym samym urządzeniem w biurze i w domu. Sprawdzenie gabarytów to nie wszystko, warto też zwrócić uwagę na wagę samej podstawki. Tutaj przewagę mają tworzywa sztuczne, znalezienie podkładki o wadze poniżej 500 g nie powinno być problemem.

  • Dodatki - wielu producentów oferuje w swoich produktach coś więcej niż samo chłodzenie. Najpopularniejszym dodatkiem są gniazda USB. Niektóre podstawki oferują nawet 4 gniazda. Kolejną często spotykaną funkcją są diody LED, które poza walorami estetycznymi zapewniają większy komfort podczas pracy w nocy.

Wybór podkładki nie jest ani prosty, ani oczywisty. Zależy nie tylko od posiadanego notebooka, ale także od preferencji osobistych. Warto jednak poświęcić swój czas, ponieważ zastosowanie dobrze dobranej podstawki pozwala obniżyć temperaturę podzespołów o około 10 stopni. Tym samym pozytywnie wpływa na pracę komputera oraz zapewnia długie użytkowanie w przyszłości.

Jeżeli mimo zastosowania podkładki chłodzącej laptop nadal się przegrzewa, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który wyczyści system chłodzenia z kurzu i przeprowadzi konserwację notebooka.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)