Smartfon, tak jak każde urządzenie, ulega awariom i może wymagać naprawy. Telefony komórkowe narażone są na różnego rodzaju usterki, zarówno na te wewnętrzne, związane z jego elementami lub oprogramowaniem, jak i uszkodzenia mechaniczne.

Popularne usterki w smartfonach

Jednym z najczęstszych problemów, przed którym stają posiadacze smartfonów, to uszkodzenie wyświetlacza. Ekrany w nowoczesnych urządzeniach są dość wrażliwe i bardzo łatwo je zarysować lub uszkodzić przez upuszczenie telefonu. W przypadku smartfonu, który ma ekran dotykowy, usterka wyświetlacza może poważnie przeszkadzać lub wręcz uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Niezbędna okazuje się więc naprawa, zwykle związana z wymianą wyświetlacza na nowy element. Gwarancja producenta z reguły nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, dlatego użytkownik, który w ten sposób zepsuje swój telefon, musi liczyć się z wysokimi kosztami, obejmującymi koszt zakupu nowego elementu oraz usługę jego wymiany.

Po pierwsze - profilaktyka

Bardzo trudno jest określić cenę takiej naprawy, ponieważ jest ona różna w zależności od modelu telefonu komórkowego. W przypadku niektórych urządzeń koszt naprawy uszkodzonego wyświetlacza może stanowić nawet połowę pierwotnej wartości smartfonu. Warto więc zainwestować w dodatkową ochronę telefonu – dopasowane etui oraz szkło hartowane. Niektórzy sprzedawcy oferują opcję tak zwanej przedłużonej gwarancji, czyli rodzaju ubezpieczenia, które obejmuje również uszkodzenia powstałe w wyniku nieuwagi użytkownika. Jest to możliwość warta przemyślenia.

Koszt naprawy w przypadku zalania lub uszkodzenia gniazda

Do uszkodzenia telefonu dochodzi także w wyniku zalania telefonu komórkowego. Smartfon chcemy mieć zawsze przy sobie, także wtedy, gdy mamy kontakt z wodą. Na szczęście ten rodzaj awarii większość profesjonalnych serwisów jest w stanie naprawić, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Koszt naprawy jest uzależniony od liczby podzespołów, które zostały uszkodzone. Możemy postarać się zminimalizować cenę serwisu – telefon trzeba jak najszybciej wyjąć z wody oraz wyjąć z urządzenia baterię, kartę SIM i kartę pamięci. Po osuszeniu urządzenia trzeba jak najszybciej wybrać się do serwisu. Cena naprawy zalanego telefonu rozpoczyna się od kwoty kilkudziesięciu złotych, jednak jest to zawsze kwestia indywidualna.

Naprawa uszkodzenia gniazda ładowania to stosunkowo niedroga usługa, jednak jej koszt wzrasta, jeśli w danym modelu trzeba wymienić kompletny układ. W takiej sytuacji cena może przekroczyć cenę nowego urządzenia. Innym elementem telefonu, narażonym na uszkodzenie, jest bateria. Koszt serwisu zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)