Wirusy są szkodliwe dla ludzi, ale również dla komputerów. Złośliwe oprogramowanie może między innymi kasować lub kraść dane, rozsyłać szkodliwy spam, wpływać na funkcjonowanie komputera, a nawet tworzyć botnety, czyli grupy zarażonych hostów.

Wirusy są szkodliwe dla ludzi, ale również dla komputerów. Złośliwe oprogramowanie może między innymi kasować lub kraść dane, rozsyłać szkodliwy spam, wpływać na funkcjonowanie komputera, a nawet tworzyć botnety, czyli grupy zarażonych hostów. Użytkownik, który nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, może mieć duży problem z diagnostyką oraz rozwiązaniem problemu.

Nośnikiem wirusa komputerowego mogą być zewnętrzne nośniki danych, takie jak między innymi płyty CD lub pendrive'y. Złośliwe oprogramowanie przedostaje się do urządzenia również za pośrednictwem sieci. Wirus jest trudny do wykrycia, szczególnie w dużych plikach, ponieważ ma niewielkie rozmiary, od kilkudziesięciu bajtów do kilku kilobajtów. Obecnie rzadziej mamy do czynienia z klasycznym wirusem, częściej jest to połączenie z robakiem komputerowym – taki „szkodnik” może mieć rozmiar około kilkudziesięciu bajtów. Wirusy powstają w językach programowania, ale mogą zostać stworzone też w językach makr (obecnych na przykład w niektórych edytorach tekstów). Wbrew pozorom, do stworzenia wirusa nie zawsze potrzebna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności, ponieważ w sieci dostępne są generatory złośliwego oprogramowania. Dlatego warto w każdym momencie pamiętać o ostrożności.

Wirusy możemy pogrupować na kilka sposobów. Jednym z nich jest typ obiektu – wirusy mogą być dyskowe, plikowe oraz skryptowe. Ze względu na sposób infekcji wirusy dzielimy na nierezydentne oraz rezydentne.

Wirusy komputerowe – istotna jest profilaktyka!

W przypadku chorób często mówimy, ze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podobną zasadę warto zastosować także w stosunku do wirusów komputerowych. Trzeba pamiętać o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego oraz jego regularnej aktualizacji. Działania programu wspierają odpowiednie strony, które skanują pliki. Należy unikać również korzystania z nośników danych pochodzących z niezaufanego źródła. Ostrożność trzeba zachować w odniesieniu do wiadomości mailowych, załączników i linków, jeśli mamy wątpliwości dotyczące ich pochodzenia. Ważnym krokiem, o którym powinien pamiętać każdy użytkownik, jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych.

Co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do infekcji? Na pewno trzeba reagować szybko – pewnym sposobem na całkowite usunięcie wirusa jest pomoc fachowca. „Domowe” sposoby na złośliwe oprogramowanie nie zawsze będą w pełni skuteczne.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)