Od kilku lat smartfony stały się integralną częścią naszego życia. Można śmiało powiedzieć, że funkcjonowanie bez nich mogłoby okazać się sporym wyzwaniem. Sami natomiast popełniamy wiele błędów w użytkowaniu telefonu, które powodują czasowe awarie, ograniczają jego żywotność lub narażają przechowywane w nim dane na spore niebezpieczeństwo.

Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianym przez użytkowników smartfonów.

Łączenie z publiczną siecią Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi są łatwo dostępne, mogłoby się również wydawać, że są świetną alternatywą, aby nie zużywać własnego transferu danych. Jednak niestety, stanowią poważne zagrożenie. Informacje przesyłane za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi są widoczne dla wszystkich osób w sieci, wystarczy jedynie wiedzieć, w jaki sposób dostać się do tych danych. Hakerzy mogą z łatwością ukraść informacje i zdalnie uzyskać dostęp do naszego urządzenia. Jeżeli musisz korzystać z publicznej sieci, połącz się za pomocą VPN (Virtual Private Network). Jest to metoda bezpiecznego łączenia ze stronami internetowymi, nawet w sieciach publicznych.

Zapominanie o instalacji aktualizacji

Producenci smartfonów i twórcy aplikacji regularnie wydają aktualizacje. Wszystko po to, aby poprawić funkcjonalność sprzętu oraz łatać luki w zabezpieczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby akceptować aktualizacje systemu operacyjnego i nie odkładać ich na później. To samo dotyczy aplikacji zainstalowanych na smartfonie – ich regularna aktualizacja pozwoli na utrzymanie stabilnego poziomu bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie o niskim stanie baterii

Jednym ze szczególnie uporczywych mitów dotyczących baterii jest to, że należy czasami całkowicie ją rozładować i naładować do pełna. Taka praktyka była stosowana w przypadku telefonów starszej generacji, które posiadały akumulatory ołowiowo-kwasowe. W przypadku baterii litowo-jonowych jest to bardzo niekorzystne posunięcie. Nowoczesne akumulatory lubią częściowe ładowanie, dlatego zaleca się zakres 50-80%, który utrzymuje niższe napięcie i pozwala na dłuższą żywotność baterii.

Dobrze również pamiętać o trybie oszczędzania energii, nawet jeżeli nasz smartfon jest tuż po ładowaniu. Korzystanie z tego trybu regularnie pozwala na wydłużenie życia baterii.

Ładowarki niskiej jakości

Jesteś w podróży i orientujesz się, że zapomniałeś o ładowarce. Zazwyczaj pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy w podobnych sytuacjach, wiąże się z zakupem taniego zamiennika, który ma posłużyć tylko na kilka dni. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, nie ufaj jednak produktom, które kosztują ponad 50% mniej niż markowe ładowarki. Tanie podróbki mogą potencjalnie uszkodzić nie tylko port ładowania telefonu, ale jeśli są słabo izolowane, mogą stanowić realne zagrożenie porażenia prądem. Jeżeli natomiast posiadasz ładowarkę z postrzępionym kablem, oprzyj się chęci naprawy domowymi sposobami – natychmiast wyrzuć i zainwestuj w nowy.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)