Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu? Wiele osób odpowie zapewne, że potrzebne jest dopasowane etui lub specjalny futerał, folia lub szkło hartowane na szybce, a także specjalne ubezpieczenie. Wszystkie te kroki są jak najbardziej właściwe i ważne, jednak zabezpieczenie telefonu to nie tylko ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Telefon jest narażony nie tylko na wypadki, ale również na kradzież. Nie chodzi tutaj o utratę samego urządzenia, ale umieszczonych w nim danych. Współcześnie telefony służą nam do coraz większej liczby czynności – przy ich pomocy dzwonimy i wysyłamy wiadomości, ale także robimy zdjęcia, korzystamy z portali społecznościowych, obsługujemy pocztę elektroniczną i bankowość mobilną. Oznacza to, że w naszych urządzeniach znajdują się ważne informacje i hasła, dzięki którym można uzyskać dostęp do konta bankowego i skrzynki mailowej. Takie dane nie powinny znaleźć się więc w niepowołanych rękach.

Dbamy o zabezpieczenie danych na komputerze – instalujemy oprogramowanie antywirusowe oraz uważamy na pliki i linki pochodzące z niezaufanych źródeł. W podobny sposób trzeba postępować z telefonem. W jaki sposób możemy zadbać o jego ochronę, aby bezpiecznie korzystać z urządzenia?

Ochrona telefonu

Na każdym komputerze powinien zostać zainstalowany program antywirusowy. W takim samym stopniu dotyczy to urządzeń mobilnych, w tym telefonów. Takie oprogramowanie zapewnia podstawową ochronę przed wirusami. Należy pamiętać o regularnej aktualizacji programów antywirusowych na telefonie. Nie wolno zapominać o uaktualnianiu systemu i aplikacji, ponieważ ich nowsze wersje są nieustannie udoskonalane przez twórców, również pod kątem bezpieczeństwa. Ostrożność trzeba zachować także przed instalacją aplikacji. Powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła – oprogramowanie znalezione na przypadkowych stronach może zawierać złośliwy kod. Wielu użytkowników automatycznie akceptuje warunki korzystania z aplikacji, przed kliknięciem przycisku warto jednak zapoznać się z uprawnieniami, których żądają twórcy oprogramowania.

Dobrym pomysłem jest powiązanie swojego urządzenia z kontem Google. W przypadku utraty danych z urządzenia (na przykład na skutek kradzieży), do jego ponownej konfiguracji wymagane jest wtedy zalogowanie do konta. Jeśli przechowujemy na telefonie ważne dane, nie zapominajmy o kopii zapasowej danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym.

Podstawą ochrony danych na telefonie jest, tak jak w przypadku komputera, ostrożność! Każdy użytkownik musi uważać na dane, które podaje w sieci oraz na linki, w które klika. Właściciele telefonów powinni również zachować czujność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą służyć do kradzieży danych.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)