Nowe oprogramowanie zapewnia szybszą pracę telefonu, lepsze zarządzanie baterią i wyższy poziom ochrony danych. Jednak większość użytkowników nie aktualizuje swojego systemu operacyjnego. Dzisiaj przedstawiamy zalety aktualizacji oraz instrukcje jej wykonania.

Duże aktualizacje pojawiają się mniej więcej co rok, mniejsze co kilka miesięcy. Kolejne wersje systemu Android są tematami rozmów przez kilka dni. Użytkownicy chętnie informują o funkcjach, które wcześniej nie były dostępne. Wiele osób zwraca też uwagę na to, jak zmiana oprogramowania wpłynęła na działanie starego telefonu. Do zalet najnowszych wersji systemu Android należą:

  • Bezawaryjność. System nigdy nie jest idealny, część błędów wyłapią tylko najbardziej zaawansowani użytkownicy. Aktualizacja pozwoli naprawić błędy, które zostały odpowiednio wcześnie zgłoszone do Google. Dzięki temu zmniejszamy możliwość wystąpienia awarii urządzenia.

  • Bezpieczeństwo. Nowe wersje systemu Android zawsze wyposażone są w funkcje, których celem jest lepsze zabezpieczenie naszych urządzeń. Google bardzo poważnie podchodzi do tego tematu, dlatego każda kolejna aktualizacja daje nam dodatkowe opcje kontroli tego, co mamy zainstalowane w telefonie.

  • Szybkość. Najczęstszą radą dotyczącą przyspieszania działania swojego telefonu jest aktualizacja systemu. Nowsze oprogramowanie pozwala wydajniej sterować podzespołami, dzięki czemu aplikacje ładują się i działają szybciej. Naprawione błędy z poprzedniej wersji systemu również wpływają pozytywnie na działanie naszego urządzenia.

  • Dłuższy czas pracy na baterii. Aktualizacje oprogramowania zawsze mają na celu zwiększenie wydajności telefonu. Dodatkową funkcją, która ma ograniczać zużycie energii, jest Doze. Program ten dostępny jest od Androida w wersji 6.0. Jego działanie jest bardzo proste, po 30 minutach od zablokowania telefonu wszystkie aplikacje są wyłączane. Dzięki temu, gdy śpimy, telefon zużywa znacznie mniej energii.

  • Lepsza grafika, więcej FPS. Pozwala na to Vulkan API, które dostępne jest z Androidem 7.0. Vulkan jest odpowiednikiem DirectX znanego z Windows. Zajmuje się on zarządzaniem procesorem w grach 3D. API Vulkan jest ciągle rozwijane, dlatego każda aktualizacja może zwiększać wydajność naszego telefonu w grach.

  • Większość nowych funkcji ma być ułatwieniem dla użytkowników. Przykładem takiego rozwiązania jest odpowiadanie z ekranu powiadomień, które pojawiło się w wersji 7.0. Pozwala ona odpowiedzieć reakcją w messengerze lub odpisać na wiadomość SMS bez konieczności uruchamiania aplikacji.

  • Nowe możliwości - jedną z nich jest na pewno multitasking. To kolejna funkcja dodana w androidzie 7.0. Pozwala ona na korzystanie z dwóch aplikacji naraz, na jednym ekranie. Jest to funkcja, którą na pewno docenią osoby pracujące na swoich telefonach i tabletach.

Decyzja o aktualizacji systemu jest oczywista. Warto ją wykonać, jeżeli tylko wiemy, że nowe oprogramowanie jest dostępne na nasze urządzenie. Informacja ta powinna być dostępna na stronie producenta. Niestety nie uda nam się zainstalować najnowszego systemu na każdym urządzeniu. Im starszy telefon, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie miał aktualizacji do najnowszej wersji Androida.

Aby sprawdzić dostępność lub wykonać aktualizację należy wejść w “Ustawienia”. Następnie szukamy przycisku “Informacje o telefonie”. Pojawią się nam informacje o naszym urządzeniu, ale także przycisk “Aktualizacje systemu”. Klikając w niego możemy sprawdzić dostępne aktualizacje i od razu je zainstalować.

Przed samą instalacją warto zabezpieczyć swoje dane. Zgranie zdjęć i filmów na komputer lub pendrive oraz wykonanie kopii zapasowej kontaktów to podstawa.
Należy pamiętać też o tym, że Android zaleca zwolnienie 1 GB miejsca w pamięci telefonu przed aktualizacją - miejsce to jest potrzebne na rozpakowanie nowego systemu. Telefon powinien też mieć stały dostęp do Internetu. Aktualizacje Androida są duże, dlatego zaleca się używanie Wi-Fi zamiast transferu danych mobilnych.

Instalacja nowego oprogramowania zajmuje kilka lub kilkanaście minut. Sam proces przebiega podobnie jak instalowanie nowej aplikacji. Jedyną różnicą jest restart telefonu na końcu. W trakcie aktualizacji należy postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie telefonu.

Jeżeli aktualizacja systemu Android nie przyniosła oczekiwanych efektów, możesz wysłać swoje urządzenie do GoRepair na bezpłatną diagnozę.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)