Nasze telefony komórkowe każdego dnia narażone są na wiele niebezpieczeństw. Bardzo często o urządzenia mobilne dbamy w początkowej fazie, kiedy są nowe, a my nie jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z nich. Z upływem czasu coraz mniej troszczymy się o telefon komórkowy i często nasza nieostrożność jest przyczyną usterki lub uszkodzenia aparatu. Oczywiście, nawet zachowując pełną ostrożność, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć problemów z telefonem komórkowym; wiele z nich powstaje przypadkowo.

Stosunkową często sytuacją jest awaria telefonu spowodowana przez zalanie aparatu. Dochodzi do niego na różne sposoby, telefon może wyślizgnąć się z rąk, zdarza się nam także zapomnieć, że w kieszeni mamy aparat i przypadkowo go zamoczymy. Przyczyną problemu może być także korzystanie z telefonu komórkowego w czasie opadów, ponieważ nie wszystkie urządzenia są odporne na takie warunki.

Jakie mogą być efekty zalania telefonu komórkowego? Czy domowa metoda, polegająca na włożeniu baterii i innych części aparatu do worka z ryżu jest skuteczna? Jak zachować się w takiej sytuacji, aby dodatkowo nie uszkodzić telefonu? Z pewnością jest kilka czynności, które możemy i powinniśmy wykonać, gdy nasz aparat zostanie zalany.

Zalałem telefon komórkowy – co zrobić?

Na temat „ratowania” zalanego telefonu powstały różne mity. To prawda, że ryż wchłania ciecze, jednak w niedostatecznym stopniu, aby wysuszyć wszystkie elementy i zakamarki smartfona. Na pewno nie warto także próbować suszyć zalanego urządzenia na kaloryferze lub suszarką – takie działania podgrzewają telefon i mogą go dodatkowo uszkodzić.

W sytuacji, gdy zalejemy urządzenie, najważniejsze znaczenie mają pierwsze chwile. Dotyczy to nie tylko wody, ale również innych płynów, ponieważ wilgoć, która dostanie się do wnętrza telefonu, może doprowadzić do korozji.

Bezpośrednio po wypadku, należy wyjąć z urządzenia baterię, aby nie doszło do spięcia. Telefon z wbudowaną baterią trzeba natychmiast wyłączyć. W następnym kroku usuwamy kartę SIM, karty pamięci i inne, łatwe w demontażu elementy. Obudowę należy delikatnie osuszyć, na przykład pochłaniającą substancje płynne ściereczką. W następnej kolejności rozkręcamy telefon, co pomoże pozbyć się wilgoci z jego wnętrza.

Elementy telefonu należy położyć w ciepłym i suchym miejscu na co najmniej dobę. Po tym czasie możemy przetestować działanie telefonu. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie telefonów – specjalista najlepiej poradzi sobie z naprawą i oceną stanu urządzenia.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)