Na co dzień możesz nie myśleć o swoim smartfonie jak o laptopie lub stacjonarnym komputerze, choć schemat jego działania w niektórych operacjach jest całkiem podobny. Wraz z tym pojawiają się typowe problemy, zupełnie jak w przypadku komputerów – drobne awarie w postaci zawieszenia i zacinania. W większości przypadków takie kłopoty są dość łatwe do rozwiązania.

Problem z zacinającym się telefonem – powody

Obecnie największym problemem użytkowników telefonów jest właśnie ich zacinanie się. Prawie każdy smartfon po pewnym czasie użytkowania zwalnia. Jak wspomnieliśmy wyżej, powinieneś traktować telefon jak mniejszą wersję komputera, która zawiera pamięć RAM, pamięć zewnętrzną, system operacyjny oraz różne procesory. Jest to niezwykle zaawansowane i wydajne urządzenie, ale zarazem bardzo delikatne.

Najczęstszymi powodami zacinania się telefonów są:

  • utrzymywanie pełnej pamięci RAM,
  • uruchamianie kilku aplikacji jednocześnie,
  • instalowanie aplikacji w pamięci telefonu zamiast na karcie pamięci,
  • instalowanie wielu ciężkich aplikacji,
  • uruchamianie zbyt wielu aplikacji z małą ilością pamięci,
  • utrzymywanie pamięci zewnętrznej (karty pamięci) zapełnionej,
  • korzystanie z ciężkich motywów w telefonie,
  • niekasowanie pamięci podręcznych, plików dziennika i plików cookies.

Rozwiązanie problemu

Sporadyczne zawieszanie się telefonu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak jeżeli zdarza się to często lub jest uciążliwe, należy wypróbować poniższe wskazówki.

Instaluj aplikacje i inne dane na karcie pamięci
. Jeśli pamięć wewnętrzna telefonu jest zbyt mała, powinieneś posiadać zewnętrzną kartę pamięci, dzięki czemu bez problemu uruchomisz wiele aplikacji jednocześnie, a telefon się nie zawiesi.

Odinstaluj niepotrzebne aplikacje. Przejrzyj wszystkie aplikacje, które są obecnie zainstalowane na twoim telefonie i odinstaluj te, których nie używasz. Za każdym razem, gdy będziesz ich potrzebować, przywrócisz je za pomocą menedżera plików.

Zamknij procesy w tle
. Kiedy uruchamiasz ciężkie aplikacje w swoich systemach operacyjnych – takich jak Android – masz wbudowanego menedżera zadań, dzięki któremu możesz zamknąć procesy, które zwykle działają w tle.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Jeśli twoje urządzenie zostanie zainfekowane wirusem, nastąpi automatyczne spowolnienie, a wirus może również spowodować poważne uszkodzenie oprogramowania. Dlatego lepiej zainstalować inteligentny program antywirusowy w celu ochrony urządzenia.

Użyj opcji przywracania ustawień fabrycznych

Jeśli jakaś wskazówka nie zadziała, a telefon nadal się zawiesza, możesz wybrać ostatnią opcję, czyli przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Przed wykonaniem tej czynności polecamy wykonać kopię wszystkich najważniejszych danych znajdujących się w telefonie. Przywrócenie ustawień fabrycznych sprawi, że telefon zostanie oczyszczony z wszelkich zainstalowanych aplikacji oraz zapisanych informacji.

Leave A Reply