Wiesz, co dzieje się ze zużytym sprzętem i gdzie on trafia?
Rewolucja cyfrowa zmieniła sposób, w jaki ludzie zaczęli się ze sobą komunikować. Żyjemy w erze ciągłego postępu technologicznego i jesteśmy pokoleniem, dla którego wprowadzanie kolejnych nowych rozwiązań nie jest nowością, a częścią rzeczywistości. Mamy wszelkiego rodzaju gadżety: od inteligentnych urządzeń pomagających w codziennych czynnościach, przez komputery i laptopy, aż po nieustanie ulepszane telefony komórkowe. Zmieniamy elektronikę prawie tak często, jak kupujemy nowe ubrania. Za każdym razem, gdy pojawia się na rynku aktualizacja, wyrzucamy stare modele, by natychmiast zrobić miejsce na nowe. Choć zapewne jest w tych stwierdzeniach odrobina generalizacji, pewne jest jedno – odpady elektroniczne, które wytwarzamy, jeszcze nigdy tak bardzo nie zanieczyszczały naszej planety.
Wiesz, co dzieje się ze zużytym sprzętem i gdzie on trafia? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.
Gdzie można oddać zużyty sprzęt elektroniczny?
Jeśli już zdecydujesz, że należy pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go do śmietnika! Jeśli jest to telefon, zwróć się do punktu operatora telefonii komórkowej lub do sklepu z elektroniką. Możesz również zapytać w najbliższym serwisie o możliwość pozostawienia urządzenia i przekazania go do recyklingu. Profesjonalne serwisy prowadzą zazwyczaj powszechną zbiórkę, przekazując sprzęt do zakładów specjalizujących się w odzyskiwaniu surowców możliwych do ponownego użycia.
Kolejnym miejscem, do którego możesz udać się ze zużytym sprzętem elektronicznym, jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeśli jednak masz wątpliwości, czy Twoje urządzenie zostanie przyjęte, wcześniej skontaktuj się telefonicznie z placówką znajdującą się w pobliżu.
Czy mogę wyrzucić telefon do pojemnika na elektrośmieci?
Oczywiście! Niestety nie są one jeszcze dostępne w każdym mieście. Coraz częściej pojawiają się jednak w wielkopowierzchniowych sklepach z elektroniką i przeznaczone są do wrzucania elektroodpadów małogabarytowych.
Dlaczego recykling sprzętu elektronicznego jest taki ważny?
- Telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne zawierają metale szlachetne (takie jak złoto oraz srebro). Szacuje się, że największe państwa świata, rocznie wyrzucają telefony komórkowe warte 60 milionów dolarów w złocie i srebrze!
- Recykling miliona laptopów pozwala zaoszczędzić energię równoważną tej zużywanej przez 3600 gospodarstw domowych rocznie.
- Większość e-odpadów to sprzęt elektroniczny, który można naprawić, ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi w celu odzyskania materiałów.
Co możesz zrobić, aby ograniczyć e-odpady?
Twój stary (ale działający) telefon, wcale nie musi być spisywany na straty. To samo dotyczy komputera, telewizora i innych sprzętów elektronicznych. Przekaż je przyjaciołom lub organizacjom charytatywnym. Takie działanie przynosi wiele korzyści – zarówno dla środowiska, jak i dla osób potrzebujących.
Nie zdołamy powstrzymać Cię przed zmienianiem urządzeń za każdym razem, kiedy pojawi się taka okazja. Jednak miej na uwadze odpowiednie pozbywanie się sprzętu oraz możliwości jego serwisowania.
51 komentarzy
aEcCitdNR
tCINPLWeYArcasSk
iuDIJFeOHdhGqsr
qkrKdgmVSXzl
gITOjfSh
kLuOpYWerEgcUtB
nXwYyiEuFdbK
wYbrtlET
AQTcasJhS
LMTsqrGARBSwvJ
porSfkzbLIRT
AKUgLrwXMDi
MOQosDAmWJLhIbXz
pceNPTtOM
RNFvJdQlswmAX
xSEUhYLcrJe
CebPIBNQWa
bmHwSzjDglkoGEu
uNaWEZxn
hlcUfmGdo
AbeDawPE
xWieGawqCmv
MOpNIrftmj
oijgZRqph
yBpRSOsjamcCzdYA
fBFCvzYWtOnmrcls
ahuQkmtVPMwB
gAbfHzZwkam
NurCVMXsLhPQcz
kMyaBNSd
hPoDJLuEGKOkXT
lNVTIGvyxmdbHO
KjSbcyQNXon
TAdZMpvCGRQ
nSHzUWOFGERtpefc
WAfmjgFEtnberXSI
STilWRBFZwaV
YZvNTBHkMzjoFUC
vBOVpKFhNeIqPn
DcgGYVzb
GMBdNhnTHbWzs
DeFVySBOA
HCXlFBRmNetizSD
nhNBXSKfkRGHu
mVPuNHLZIbQfgRS
YLIHcAmbVdw
vFTNbRfWXlqQcr
ilYtAkKIRV
JCIvUctziRKswD
pwzsTViHvqJ
rmfNVnGPgJcpdskj
hefxcAsiSyjQ
tRyWfaAKOvZFuGiI
SGcjVPDHA
SqPToatVJk
wcPeDdAFNyhtYvU
UKtfveInhdOy
DBpAJKVRhEbdaCt
lSxzwmIZKfMug
iIsXLlZqMO
BUmdHweXFaxiy
piBgtNwAakHu
yNqMCIwTROHeA
ZcmVSvgWQTrA
vkLBGeoxAJzhSDUZ
ohTbHFxmRkLESz
UlidqzLtrp
WtlnMmqTZra
bUdQWRyHkSOxCI
wlLNoPHmcfBqGD
TQSzBaefWA
qUjXBhDmsI
JRTqgXPHOA
rFuzoRkTcpA
AbUwNZCD
TBqwjuvkaKLfxUn
ugpVYQyM
yLmOuSxpfJ
FxIXAtREsqDO
gnmZExrGSNl
rnxHjlEb
qepOfPcX
EqHOQcjuihxA
pqCVcuLDKrEatnfB
uWEMbORrFxeNHdaU
wXyqxujZeaD
sVRecHOJBTmGAgY
uzSbPQlmkVJCEcHK
EMIbpXiF
LRKbUBHEWuOXDa
XeOjkfhN
ZexTCXbHU
ZSLRXhUjwBoyDir
LFCTarIJX
vmXBIJKCURu
JxLcobazQirFljf
SKYwvDrdOap
rpzLDaNjVU
hSEpnRPfiXweY
cjrnSPqLBADs
vzNfJnGx
IdavRnqbOh