Smartfon to telefon mobilny, co oznacza, że nie musi być podłączony do prądu, aby działać. Telefony komórkowe wyposażone są w baterie, dzięki którym możemy korzystać z urządzeń mobilnych w każdym miejscu.

Czasem jednak bateria okazuje się zbyt „słaba” i działa zbyt krótko w stosunku do potrzeb użytkownika. Telefon trzeba co pewien czas ładować. Nie jest to problemem, kiedy przebywamy w domu lub pracy i mamy dostęp do gniazdka elektrycznego. Sytuacja komplikuje się, gdy nie mamy możliwości skorzystania z ładowarki, na przykład podczas podróży, uprawiania sportów lub wyjścia do miasta. Pewnym rozwiązaniem są tak zwane powerbanki, które pozwalają naładować urządzenie w każdych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że żywotność baterii możemy poprawić!

Sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii

Im dłużej używamy telefonu komórkowego, tym mniejsza staje się żywotność baterii. Jest to efekt zużywania się sprzętu, ale problem może wynikać również z niewłaściwej eksploatacji. Wprowadzenie kilku zmian może pomóc zwiększyć żywotność baterii i przedłużyć czas działania telefonu komórkowego.

Jaka funkcja smartfonu wykorzystuje najwięcej energii? Okazuje się, że najbardziej energożerną częścią telefonu komórkowego jest ekran. Dobrym pomysłem jest zmniejszenie poziomu jasności wyświetlacza. Bardzo dużo energii pochłania także wyszukiwanie przez smartfon zasięgu. Zaleca się, aby podczas podróży, na przykład pociągiem, przez tereny o słabym zasięgu, uruchomić tryb samolotowy. W ten sposób zaoszczędzimy sporo energii. W trakcie wyjazdu, podczas którego chcemy „odciać się” i odpocząć, warto wyłączyć usługi, z których nie zamierzamy korzystać – takie jak WiFi, 3G lub Bluetooth.

Warto też przyjrzeć się zainstalowanym aplikacjom, które również wykorzystują energię. Niepotrzebne programy najlepiej usunąć. Istnieje także możliwość wyłączenia aplikacji działających w tle. Zrezygnujmy również z uruchamiania zainstalowanych programów, na przykład aplikacji społecznościowych co kilka minut. Pomocne będzie wyłączenie powiadomień – ta opcje wykorzystuje sporą ilość energii. Energochłonne są także te funkcje telefonu komórkowego, które uznajemy w dużym stopniu za podstawowe. Wśród nich trzeba wymienić wibracje, które zużywają więcej energii niż sygnał dźwiękowy.

Żywotność baterii przedłużmy dzięki właściwemu ładowaniu. Trzeba unikać podłączania urządzenia do prądu przy całkowitym naładowaniu, ponieważ mikrocykle ładowania, do których wtedy dochodzi, osłabiają baterię. Może zaszkodzić jej również złej jakości ładowarka. Weźmy pod uwagę także zmiany temperatury – nagłe jej skoki mogą wpływać na krótszą żywotność baterii.

Leave A Reply