Białe plamki na matrycy urządzenia elektrycznego, laptopa, tabletu lub smartfona to problem nie tylko estetyczny. Utrudniają one korzystanie ze sprzętu, a dodatkowo mogą być objawem poważniejszej usterki.

Przyczyny pojawienia białych plamek na wyświetlaczu mogą być różne. W zależności od powodu powstania problemu, różne mogą być także sposoby jego rozwiązania. Z częścią z nich poradzimy sobie sami, jednak zdarzają się również sytuacje, w których przydatna może okazać się interwencja specjalisty.

Przyczyny pojawienia się białych plamek na matrycy

W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy ślady na ekranie naszego urządzenia nie są po prostu zabrudzeniem, które możemy samodzielnie usunąć. Trzeba jednak pamiętać, aby do czyszczenia stosować specjalnie do tego celu przeznaczone środki i postępować zgodnie z instrukcją. Białe plamki na matrycy mogą pojawić się także w sytuacji, gdy do jej środka przedostaną się płyny zastosowane na jej powierzchni. Nawet niewielka ilość cieczy może spowodować nieestetyczne odbarwienia. W takim przypadku konieczne jest czyszczenie, a nawet wymiana matrycy na nową. Osoby, które nie mają doświadczenia, powinny zanieść laptop do profesjonalnego serwisu. Matryca to element, który składa się z kilku warstw, w związku z tym rozłożenie jej i ponowne złożenie jest skomplikowane.

Innym powodem powstania białych plam na matrycy urządzenia mogą być uszkodzenia mechaniczne. Może do nich dojść na przykład, gdy klawiatura laptopa nie ma równego poziomu lub nasze urządzenie, w trakcie przechowywania go w torbie lub plecaku, zostało dociśnięte przez inne przedmioty. W ten sposób mogą powstać białe plamy, które nie wpływają na późniejsze sprawne działanie sprzętu. Przyczyną problemu mogą okazać się także tak zwane „bad pixels”, czyli „złe piksele”, które mogą mieć inne kolory i być widoczne na danym tle. W sytuacji, gdy problem jest uciążliwy, konieczna jest wymiana matrycy. Jeśli plamy na ekranie przestają być widoczne po dociśnięciu, to możemy mieć do czynienia z „rozklejeniem” matrycy – uszkodzony w ten sposób element należy wymienić. Problemem może okazać się także tak zwany „wyciek światła”, kiedy to krawędzie plamy odznaczają się od tła. Na ekranie laptopu, tabletu lub smartfona może dojść również do wypalenia.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wytrzymałość ekranu zależy od zastosowanej w nim matrycy – te słabszej jakości są znacznie bardziej podatne na tego rodzaju sytuacje. Na pewno w razie wystąpienia problemu nie warto eksperymentować.

Jak widać, przyczyny białych plam mogą być różne, a najlepszą odpowiedź uzyskamy, gdy nasz sprzęt obejrzy profesjonalista.

Leave A Reply