Telefony marki iPhone uważane są przez użytkowników za jedne z najmniej zawodnych smartfonów dostępnych na rynku. Jednak mimo wysokiej jakości komponentów, również w modelach Apple zdarzają się usterki. Często występującym problemem jest sytuacja, gdy słabo słychać rozmówcę w telefonie iPhone lub wręcz brak jest głosu podczas rozmowy. Brak dźwięku w telefonie oznacza najczęściej problem z głośnikiem w iPhone

Co zrobić, jeżeli dźwięk z głośnika w iPhone podczas rozmów jest ledwo słyszalny?

Każdy z nas wie, jak niekomfortowa jest sytuacja, gdy podczas ważnej rozmowy telefonicznej pojawiają się problemy ze zrozumieniem rozmówcy – dźwięk jest za cichy, zniekształcony, przerywany lub pojawiają się trzaski uniemożliwiające zrozumienie osoby, z którą prowadzimy rozmowę. W pierwszym odruchu sprawdzamy zasięg sieci komórkowej, upatrując wyjaśnienia problemów z dźwiękiem w kłopotach z siecią telefoniczną. Jednak, gdy okazuje się, że z zasięgiem jest wszystko w porządku, przyczyny problemu trzeba szukać w samym urządzeniu – najprawdopodobniej w naszym iPhonie nie działa głośnik rozmów.

Nie zawsze słaba głośność rozmowy w telefonie iPhone oznacza poważną usterkę głośnika – czasem przyczyną są nieprawidłowe ustawienia głośności lub niegroźne zabrudzenia głośnika blokujące dźwięk. W artykule przedstawiamy sposoby na samodzielne sprawdzenie, dlaczego głośnik w telefonie podczas rozmowy nie działa lub jest cichy oraz jak naprawić dźwięk w telefonie poprzez wyczyszczenie zabrudzonego głośnika.

Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy mimo sprawdzenia ustawień i wyczyszczenia głośnika, problem z głosem nadal występuje? Należy pamiętać, że jeśli w telefonie iPhone nie słychać rozmówcy i głośnik nie działa z powodu usterki tego komponentu, to konieczna będzie naprawa lub wymiana głośnika, a tego nie powinniśmy robić samodzielnie w warunkach domowych. W przypadku zdiagnozowania poważnego problemu, takiego jak uszkodzenie mechaniczne lub zalanie głośnika w telefonie, najlepiej zgłosić się do serwisu iPhone, gdzie doświadczeni specjaliści zajmą się usterką.

Jak samodzielnie sprawdzić głośnik w telefonie?

Gdy zauważymy niepokojące objawy słabo działającego głośnika w telefonie marki Apple, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ustawień dźwięku w iPhone. Przyczyna problemów z dźwiękiem może bowiem być prozaiczna i niezwiązana z usterką głośnika, a jedynie z nieprawidłowymi ustawieniami głośności. Gdy tylko poczujesz, że dźwięk jest zbyt cichy, spróbuj podgłośnić telefon. Nie wiesz, jak zwiększyć głośność w telefonie podczas rozmowy? To niezwykle proste – poziom głośności możesz regulować bocznymi przyciskami – górny podgłaśnia telefon, a dolny przycisza. Innym sposobem jest wybranie większego poziomu głośności w ustawieniach telefonu.

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, kolejnym krokiem w diagnozie przyczyny problemu z dźwiękiem, powinno być wykonanie samodzielnego testu głośnika w telefonie. Warto sprawdzić, czy problemy z dźwiękiem pojawiają się tylko podczas rozmów telefonicznych czy również w czasie odtwarzania multimediów, ponieważ telefony Apple posiadają osobne głośniki do tych celów. Często okazuje się, że jeden z głośników działa prawidłowo, a w drugim głos jest zbyt cichy. Wtedy niekoniecznie problemem jest usterka głośnika, a przyczyną może być zwykłe zabrudzenie jednego z głośników.

Jeśli natomiast źródłem problemów z dźwiękiem jest poważna usterka, jak na przykład uszkodzenie membrany głośnika lub taśmy proximity, zapewniającej komunikację między płytą główną telefonu a głośnikiem, to samodzielne znalezienie przyczyny będzie niemal niemożliwe. Diagnozę usterki najlepiej wykonać w serwisie Apple, gdzie specjaliści znajdą przyczynę problemu i zaproponują najlepszy sposób na jego rozwiązanie.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone?

Dbając o utrzymanie głośnika telefonu w czystości, możemy wydłużyć jego żywotność. Co jednak, gdy na to już za późno i z powodu zapchania głośnika brudem odczuwamy gorszą jakość dźwięku podczas rozmów telefonicznych? Wtedy należy wykonać czyszczenie głośnika.

Jeśli zabrudzenia są powierzchowne i nie dostały się do wnętrza głośnika, można pokusić się o samodzielne usunięcie brudu z siateczki zabezpieczającej głośnik. Trzeba jednak być niezwykle uważnym i robić to bardzo delikatnie, tak aby zabrudzenia nie wniknęły przez siateczkę do środka głośnika. Niewskazane jest mocne szorowanie szczoteczką ani przedmuchiwanie głośnika sprężonym powietrzem.

Należy pamiętać, że samodzielne czyszczenie głośnika w telefonie iPhone jest ryzykowne, a wykonane w nieumiejętny sposób, zamiast pomóc, może prowadzić do poważnego uszkodzenia głośnika. Jeśli zabrudzenia są znaczne lub ich usunięcie wymaga rozkręcenia smartfona, lepiej nie ryzykować i od razu oddać sprzęt do autoryzowanego serwisu telefonów iPhone, gdzie czyszczenie będzie przeprowadzone w profesjonalny sposób. Powierzając to zadanie doświadczonym specjalistom, zyskujemy gwarancję, że usługa zostanie zrealizowana w prawidłowy sposób.

Leave A Reply