Wielu użytkowników telefonów komórkowych rozszerza możliwości swojego urządzenia przy pomocy karty pamięci. Telefony komórkowe mają pamięć o coraz większych rozmiarach, jednak użycie kart pamięci pozwala na przechowywanie na aparacie większej liczby plików multimedialnych – zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów – oraz aplikacji, bez „obciążania” telefonu komórkowego.

Dzięki tej dodatkowej pamięci urządzenie może działać sprawniej. Karta pamięci w razie potrzeby może działać również jako nośnik danych, co może okazać się bardzo przydatne w różnych sytuacjach. Jednak karty pamięci, jak każde urządzenie, nie zawsze działają w prawidłowy sposób. Jednym z problemów, z którymi możemy się zetknąć podczas użytkowania karty pamięci jest przypadek, kiedy telefon komórkowy nie wykrywa zamontowanej w nim karty pamięci.

Jak poradzić sobie z problemem?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, co jest przyczyną usterki – telefon komórkowy czy karta pamięci. Aby to zrobić, w urządzeniu trzeba zainstalować inną kartę. Jej prawidłowe działanie oznacza, że problemu trzeba szukać w niewykrytej przez aparat karcie. W przeciwnej sytuacji wina leży najprawdopodobniej po stronie urządzenia. Na początek możemy wypróbować najprostsze rozwiązanie, czyli restart urządzenia. W przypadku niepowodzenia, trzeba przyjrzeć się innym możliwościom.

Jeśli telefon nie wykrywa karty pamięci, warto sprawdzić ustawienia pamięci, w których możemy podłączyć dodatkowy moduł. Innym sposobem rozwiązania problemu jest sformatowanie karty przy pomocy odpowiedniego czytnika – takie działanie spowoduje jednak utratę zapisanych danych. Trzeba pamiętać, że karta pamięci jest bardzo delikatnym urządzeniem, a różnego rodzaju zmiany, na przykład wilgotności powietrza, mogą powodować usterki i nieprawidłowe funkcjonowanie. W podobny sposób mogą zadziałać zanieczyszczenia na powierzchni karty. Karta pamięci może również posiadać, niewidoczne na pierwszy rzut oka, uszkodzenia mechaniczne. Pod uwagę trzeba także wziąć złośliwe oprogramowanie, szczególnie, gdy użytkownik instaluje na karcie pamięci aplikacje.
Innym powodem tego rodzaju awarii jest uszkodzenie gniazda pamięci lub powiązanego z nimi chipu, które są niezbędne do prawidłowego działania karty pamięci w urządzeniu. Uszkodzenie może mieć na przykład charakter mechaniczny. Rozwiązaniem jest wymiana, która dla początkujących użytkowników jest dość skomplikowana – najlepiej przeprowadzić ją w profesjonalnym serwisie telefonów komórkowych.

Leave A Reply