Prawie każdy z nas ma telefon komórkowy. To bardzo poręczne urządzenie stało się również częścią naszej kultury. Istnieją jednak pewne elementy związane z produkcją i użytkowaniem telefonów, które pozostawiają wiele do życzenia.

Prawie każdy z nas ma telefon komórkowy. To bardzo poręczne urządzenie stało się również częścią naszej kultury. Istnieją jednak pewne elementy związane z produkcją i użytkowaniem telefonów, które pozostawiają wiele do życzenia.

Większość osób nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób korzystanie z telefonów komórkowych może wpływać na środowisko. Firmy zajmujące się ich produkcją, uczestniczą w emisji gazów cieplarnianych, marnotrawstwie wody oraz niewłaściwej utylizacji odpadów. Problemy te stanowią 85% całkowitego śladu węglowego, pozostawianego przez organizacje telekomunikacyjne.

Osoby świadome ekologiczne wiedzą, że kluczem nie jest całkowita rezygnacja z urządzeń elektronicznych. Istnieje jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby telefon stał się bardziej ekologiczny.

Ładowarki niskoenergetyczne

Czy wiesz, że w tej chwili, do sieci podłączonych jest jednocześnie ponad miliard ładowarek? Nie wszystkie z nich stworzone są jednakowo - niektóre zużywają więcej energii elektrycznej niż inne. Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zmniejszyć emisję, szukaj ładowarek pobierających 30 mW energii lub mniej.

Ładuj telefon w naturalny sposób

Każdego dnia wokół nas jest zapas niewykorzystanej energii. Przemysł solarny doskonale ją zagospodarował, stale się rozwijając. Rozwój technologii natomiast, przyniósł pewne ekologiczne rozwiązania. Zakup przenośnej ładowarki słonecznej, która może zasilać telefon, gdy jesteś poza domem, nie jest zbyt drogi ani kłopotliwy.

Kupuj używane zamiast nowych

Przywykliśmy do zmieniania telefonów w momencie, gdy pojawi się nowy model. Prowadzi to do generowania coraz większej ilości śmieci. Nie musisz wyrzucać starego telefonu - korzystaj z niego tak długo, jak to możliwe, a gdy zawiedzie, skorzystaj z serwisu pogwarancyjnego. Wartą uwagi opcją jest również kupowanie telefonów używanych, których cena jest znacznie niższa.

Wspieraj firmy przyjazne środowisku

Chociaż wszystkie firmy muszą przestrzegać pewnych praw związanych z ochroną środowiska, większość z nich robi minimum, aby uniknąć kar. Nie dbają tak bardzo o środowisko, jak o osiąganie zysków. O ile to możliwe, unikaj zakupów w tych organizacjach i zamiast tego, skup się na bardziej świadomych ekologicznie producentach.

Stare telefony poddaj recyklingowi

Jest wiele miejsc, które przyjmują telefony komórkowe do recyklingu. Możesz znaleźć miejsce, które się w tym specjalizuje lub oddać telefon w czasie specjalnych akcji, najczęściej organizowanych w szkołach i ośrodkach kultury.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)