Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez telefonów komórkowych – obecnie ponad połowa populacji naszej planety korzysta z tego rodzaju urządzeń. Technologie komórkowe również rozwijają się niezwykle dynamicznie.

Na samym początku użytkownicy mieli do dyspozycji urządzenia o wadze dochodzącej do kilograma, o bardzo podstawowych funkcjach. Nowoczesne modele telefonów komórkowych mają niewielkie rozmiary, a te najbardziej zaawansowane są w stanie pod wieloma względami zastąpić domowy komputer.

Producenci telefonów przenośnych wprowadzają nowe rozwiązania i technologie, dzięki którym korzystanie z komórek staje się jeszcze wygodniejsze. Jednym z takich pomysłów jest ekran dotykowy. Jest to stosunkowo nowa technologia, która kiedyś mogła być traktowana jako ciekawostka, a obecnie jest stosowana w większości modeli. Ekran dotykowy bardzo rozszerza możliwości zastosowania telefonu komórkowego. Wygodniejsze jest codzienne korzystanie z urządzenia, a ekrany dotykowe dają wiele ciekawych i oryginalnych sposobów na wykorzystanie tej funkcjonalności. W dotykowe panele są wyposażone między innymi biletomaty, bankomaty lub samoobsługowe kasy. Nie jest to więc domena wyłącznie smartfonów.

W jaki sposób działają ekrany dotykowe?

Działanie ekranów dotykowych

W codziennym życiu spotykamy różne rodzaje ekranów dotykowych.

Jednym z nich jest ekran rezystancyjny, zwany też opornościowym, rozwiązanie często stosowane w tabletach lub nawigacji samochodowej. Naciśnięcie ekranu powoduje zetknięcie się dwóch warstw elektrod, a tym samym sprawia, że przepływa między nimi prąd. Miejsce, w którym stykają się elektrody, jest jednocześnie miejscem, w którym powstaje sygnał.

Kolejna znana technologia to ekran pojemnościowy, spotykany w monitorach LCD, ale również w tabletach i smartfonach. W tym przypadku miejsce dotknięcia jest wykrywane przez sensory, które wychwytują zmiany w natężeniu prądu elektrycznego lub zmiany ładunku elektrostatycznego.

Istnieją także ekrany, które wykorzystują efekt akustycznej fali powierzchniowej. Spotykamy je na przykład w terminalach i bankomatach. Są to panele, które rejestrują dotyk przy pomocy pomiaru tłumienia fali ultradźwiękowej, która rozchodzi się po powierzchni ekranu.

Dostępne są również ekrany, które wykorzystują optyczne sensory podczerwieni oraz panele dotykowe z indukcją elektromagnetyczną (są w nią wyposażone na przykład tablety graficzne LCD i komputery tabletowe).

Leave A Reply