W każdym laptopie lub płaskim monitorze znajduje się matryca, która w dużej mierze decyduje o wygodzie korzystania z urządzenia, warto więc na nią zwrócić szczególną uwagę. Tym bardziej, że do wyboru mamy różne rodzaje matryc o odmiennych cechach i właściwościach.

Dostępne są modele błyszczące i matowe, TN, IPS, IGZO, OLED, o różnej rozdzielczości czy nasyceniu barw, a także matryce dotykowe.

Szczególną uwagę do wyboru matrycy powinny przykładać osoby, które często i długo korzystają z komputera, na przykład pracownicy biurowi, graficy, programiści oraz gracze. Jak wybrać odpowiedni model? Na początek warto zająć się podziałem na podstawowe typy, aby następnie odpowiedzieć sobie na pytanie: matryca błyszcząca czy matowa?

TN, IPS, IGZO czy OLED?

Podział na wymienione typy matryc jest bardzo ważny ze względy na przeznaczenie ekranu. Matryca typu TN to najtańsze rozwiązanie. Wyróżnia ją krótki czas reakcji, wąski kąt widzenia oraz niski kontrast i słabe odwzorowanie barw. To model odpowiedni dla pracowników biurowych, ale również mniej wymagających graczy. Z kolei matryca IPS cechuje się wysokim nasyceniem kolorów, lepszym kontrastem, dłuższym czasem reakcji oraz szerokim kątem widzenia. To dobry wybór dla grafików oraz graczy, dla których bardzo ważne są nasycone kolory podczas rozgrywki. Bardzo ładne barwy, a przy tym mniejsze zapotrzebowanie na energie to cechy matryc typu IGZO. Najlepsze parametry posiada matryca OLED, wyjątkowo cienka, ale również droższa.

Błyszcząca czy matowa – która matryca jest lepsza?

Nie ma jednak, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wybór modelu jest uzależniony od potrzeb, sposobu korzystania z komputera, a także możliwości finansowych.

Matowa matryca posiada dodatkową powłokę, czyli polaryzator. Chroni ona ekran przed promieniami słonecznymi, więc z komputera można swobodnie korzystać na zewnątrz nawet w bardzo słoneczne dni. Jednak aby w pełni wykorzystać właściwości matowej matrycy ekran musi być bardzo jasny. Dużą zaletą jest komfort użytkowania, ponieważ ekran z matrycą matową jest mniej męczący dla wzroku. Ich wadą jest cena – modele laptopów z tego rodzaju podzespołem są droższe, kolory wyświetlane na ekranie mogą też wydawać się wypłowiałe. Pomimo tego laptopy z matową matrycą doskonale sprawdzą się w podróży i jako komputer służbowy. Taki model powinny wybrać osoby o szczególnie wrażliwym wzroku.

Błyszcząca matryca jest bardziej powszechna z powodu niższej ceny. Na powierzchni ekranów wyposażonych w taką matrycę tworzy się efekt lustra, czyli odbijania światła. Powoduje to tworzenie się refleksów, które utrudniają używanie komputera w warunkach silnego nasłonecznienia. Ekrany z matrycą błyszczącą są bardziej męczące dla oczu, z drugiej strony wyświetlane kolory są nasycone i ostre. Błyszczące ekrany świetnie sprawdzą się podczas oglądania filmów i zdjęć (jednak nie podczas ich obróbki).

Leave A Reply