Procesor to „mózg” całego komputera - steruje on pracą wszystkich innych podzespołów. Opracowanie go stanowiło przełomowe wydarzenie, które rozpoczęło erę komputerów. Początkowo procesory miały tylko jeden rdzeń. Na przełomie XX i XXI wieku inżynierowie doszli jednak do wniosku, że warto zwiększyć ich liczbę. Miało to pozwolić uzyskać wyższą moc obliczeniową, a także umożliwić obsługę kilku zadań jednocześnie.

Więcej to niekoniecznie lepiej

Należy rozprawić się z podstawowym mitem. Przyjęło się, że w im więcej rdzeni będzie wyposażony procesor, tym większą moc będzie on oferował. Tymczasem w praktyce jest zupełnie inaczej. Realny wpływ na wydajność mają inne czynniki - na przykład taktowanie, ilość pamięci podręcznej, architektura, liczba instrukcji wykonywanych w jednym cyklu pracy czy proces litograficzny, w jakim powstał dany układ.

Dodatkowe rdzenie oznaczają, że procesor jest w stanie poradzić sobie jednocześnie z większą liczbą zadań. Jednak nie wolno zapomnieć tu o jednym. Mimo popularyzacji cztero-, sześcio- czy ośmiordzeniowych konstrukcji, wciąż wiele aplikacji wykorzystuje jeden lub dwa wątki. Warto również wyraźnie podkreślić, że zmieniając układ z dwurdzeniowego na cztero-, nie odczujemy dwukrotnego wzrostu szybkości.

Ile i dla kogo

W codziennym, typowym użytkowaniu, czyli pracy z pakietem biurowym czy przeglądarką, w zupełności wystarczą dwurdzeniowe układy. Odpowiednie będą również te pochodzące z laptopów i cechujące się mniejszym poborem energii. Jeżeli jednak komputer będzie wykorzystywany też do grania, tworzenia grafiki, obróbki zdjęć lub montażu filmów, wówczas należy zainteresować się modelami z czterema, sześcioma lub ośmioma rdzeniami. W przypadku takich zastosowaniach dodatkowe wątki będą przydatne.

Ciekawie prezentuje się tu technologia pozwalająca jednemu rdzeniowi wykonywać dwa zadanie jednocześnie. Właśnie takie rozwiązanie stosuje Intel i nazywa je Hyper – Threading. Liczne testy udowadniają, że w grach czy w wymagających aplikacjach można zanotować wzrosty wydajności na poziomie kilku, kilkunastu procent, co wypada nie najgorzej, jak na na rozwiązanie programowe.

Mobilne innowacje

Nieco inaczej wygląda to w smartfonach czy tabletach. Stosowane tam procesory ARM korzystają z technologii big.LITTLE, która zakłada, że energooszczędny klaster rdzeni będzie używany do prostych czynności, podczas gdy wydajniejszy do np. gier. Wygląda to zupełnie inaczej niż w układach dla większych urządzeń. Co więcej, paradoksalnie więcej programów właśnie na telefonach wykorzysta drzemiący w nich potencjał wielordzeniowości, a najlepiej to można pokazać na przykładzie YouTube’a, który jest zdolny zająć nawet osiem wątków.

Marketingowe zagrywki

Nie wolno zapomnieć o tym, że firmy za pomocą takiej informacji oraz wzmiance o wysokiej częstotliwości taktowania, będą chciały zachęcić nas do przejścia na nowy model, nawet jeżeli przyrost wydajności będzie niewielki. Dlatego w przypadku co najmniej czterordzeniowych modeli, warto się skupić na innych parametrach.

Udostępnij
Share on Facebook Share on Google+ Share on Twitter
Tagi
Brak tagów

Skomentuj (Brak komentarzy)