Badania wykazują, że przeciętny człowiek dotyka swojego smartfona ponad 2000 razy dziennie. Nic więc dziwnego, że telefony mogą być siedliskiem wielu bakterii i zarazków. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak utrzymać czystość telefonu oraz jak obchodzić się z urządzeniem podczas czynności dezynfekcyjnych.

W jaki sposób odkazić telefon?

Przede wszystkim warto zajrzeć na stronę internetową producenta danego telefonu. Należy sprawdzić, czy znajdują się tam instrukcje, które pozwolą na bezpieczne odkażenie telefonu bez uszkodzenia urządzenia. Chociaż szczegółowe instrukcje mogą się różnić w zależności od urządzenia, można wytypować ogólne zasady odkażania telefonu.

  1. Zanim przystąpisz do odkażania telefonu, odłącz wszystkie źródła zasilania, urządzenia oraz kable.
  2. Do dezynfekcji telefonu użyj chusteczek nasączonych 70-procentowym alkoholem izopropylowym lub ściereczek dezynfekujących.
  3. Unikaj nadmiernego wcierania produktu i nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakichkolwiek otworów urządzenia.
  4. Unikaj aerozoli oraz środków ściernych
  5. Nie rozpylaj środków dezynfekujących bezpośrednio na urządzenie

Czy istnieje inny sposób na odkażanie telefonu?

Ponieważ chusteczki dezynfekujące mogą mieć właściwości ścierne, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrofibry. Pamiętaj jednak, aby podczas wycierania telefonu używać ściereczki, która nie pozostawia włókien (aby uniknąć zadrapań i dokładnie zebrać zgromadzone na telefonie bakterie). Do czyszczenia zaleca się stosowanie rozcieńczonego roztworu alkoholu. Należy zwilżyć nim ściereczkę, aby zapobiec bezpośredniej aplikacji płynu na elektronikę.

Warto zauważyć, że rozcieńczenie środka dezynfekującego wpływa na jego skuteczność. Skuteczność alkoholu w zabijaniu zarazków gwałtownie spada, gdy jest rozcieńczony do stężenia poniżej 50%. Najlepsze stężenie do zabijania bakterii wynosi od 60 do 90 procent. Należy pamiętać, że kupując w sklepie alkohol do wycierania (alkohol izopropylowy lub alkohol etylowy), jest on już rozcieńczony wodą w stężeniu wskazanym na etykiecie – zwykle 70% lub 90-91%.

Czy można zainfekować organizm przez zaniedbanie w dezynfekcji telefonu?

Ze wszystkich wykonanych badań i zebranych danych wynika, że Twój telefon może spowodować infekcję. Według badania przeprowadzonego w marcu 2020 r. przez The New England Journal of Medicine, wirus może żyć na powierzchniach plastikowych i ze stali do trzech dni.

Pytanie brzmi, jak łatwo zarazki zgromadzone na telefonie mogą wywołać zwykłą infekcję? Miejsca wrażliwe, takie jak skaleczenia i otarcia, błony śluzowe nosa lub ust, to miejsca, do których drobnoustrój może się dostać się i zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia.

Jak często należy odkażać telefon?

W czasie pandemii koronawirusa najlepiej czyścić wszystkie powierzchnie, w tym telefony, jak najczęściej to możliwe. Szczególnie ważne jest dezynfekowanie urządzenia tuż po powrocie do domu z zewnątrz.

Leave A Reply