W szufladzie każdego z nas znajdzie się przynajmniej jedno nieużywane urządzenie elektroniczne. Zepsuty laptop, telefon z rozbitym ekranem i stary odtwarzacz muzyki – pokazujemy jak można je z pożytkiem wykorzystać.

Wewnątrz każdego sprzętu elektronicznego znajduje się wiele szkodliwych substancji, które po wyrzuceniu urządzenia na śmietnik, mogą zatruć środowisko. Z kolei do produkcji niektórych podzespołów wykorzystuje się drogie i rzadkie surowce – na przykład platynę czy złoto. Z tych dwóch powodów każdy nieużywany sprzęt powinien zostać poddany recyklingowi. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna i stare urządzenia lądują na wysypiskach.

Co może zrobić każdy z nas, aby to zmienić? Odpowiedź jest bardzo prosta – naprawić stary, nieużywany sprzęt lub znaleźć dla niego nowe zastosowanie.

Nie wymieniaj – naprawiaj!

Dawniej z jednego urządzenia korzystało się przez znacznie dłuższy czas, niż obecnie. Teraz, ze względu na coraz niższe ceny elektroniki i stereotyp, że sprzętu nie opłaca się naprawiać, chętniej kupujemy nowe modele. A jeśli spojrzeć na problem szerzej, to korzystanie z usług serwisów pozwala nie tylko wydłużyć czas korzystania z jednego urządzenia, ale także pozwala ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. „Nowoczesne serwisy sprzętu elektronicznego wykorzystują metody, które pozwalają na wykonywanie niedrogich i profesjonalnych napraw. Na przykład, zamiast wymieniać cały ekran smartfonu możemy go rozwarstwić i wymienić samą pękniętą szybkę. Niskim kosztem telefon będzie wyglądał jak nowy.” – mówi Piotr Pachota z FixIt.

Szukaj pozaziemskich cywilizacji

Nawet w przypadku, gdy nasz stary komputer nie umożliwia grania w najnowsze gry, to może jednak podołać zupełnie innemu zadaniu – szukaniu cywilizacji pozaziemskich. Wystarczy tylko podłączyć go do Internetu i zainstalować aplikację SETI@home. Celem program naukowego SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) jest znalezienie pozaziemskiej inteligencji. Nieużywany dotąd komputer, razem z kilkoma milionami innych, może pomóc w analizowaniu szumu kosmicznego i szukaniu nietypowych sygnałów. Jest szansa, choć bardzo mała, że trafi na wiadomość nadaną przez pozaziemską cywilizację.

Wykorzystaj stare podzespoły

Nawet jeżeli laptop lub komputer się zepsuł, zawsze można wykorzystać to co z niego zostało. Najłatwiej wykorzystać napędy optyczne, ponieważ są stosunkowo uniwersalne i w prosty sposób można podłączyć je do innego komputera. Sprawny dysk twardy za pomocą odpowiedniej obudowy i adapter można zamienić w zewnętrzny nośnik danych. Nowe laptopy często nie są wyposażone w napędy CD i DVD. Zazwyczaj wynika to z oszczędności miejsca wewnątrz coraz cieńszych obudów. W takich przypadkach możemy podłączyć do nich nieużywany napęd wymontowany ze starego komputera. Niskim kosztem zwiększymy ich funkcjonalność i przy okazji oszczędzimy środowisku kolejnych elektrośmieci.

Zamień telefon w pilota lub kamerę do monitoringu

Możliwość instalacji nowych aplikacji nawet na starszych smartfonach daje niemal nieograniczone możliwości do ich alternatywnego zastosowania. Nieużywany telefon może służyć jako pilot do telewizora lub komputera, domowe internetowe radio, a nawet monitoring wideo. Wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play lub App Store i zacząć korzystać z urządzenia w zupełnie inny sposób, niż do tej pory.

Pamiętaj o recyklingu

„Niemal wszystkie urządzenia, jakie wysyłają do nas klienci możemy naprawić. Są niestety pojedyncze przypadki, kiedy przywrócenie sprzętu do życia jest nieopłacalne i jedynym rozwiązaniem jest jego utylizacja” – mówi Piotr Pachota z FixIt. Wtedy musimy pamiętać o zakazie wyrzucania urządzeń do zwykłego kosza, za którego złamanie grozi grzywna do 5000 zł. Zepsutą elektronikę można wyrzucić tylko w przeznaczonych do tego miejscach, przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci lub zostawić w sklepie, gdy kupujemy nowe urządzenie. „Jeśli cena naprawy przesłanego do serwisu telefonu, tabletu lub laptopa będzie przewyższać wartość urządzenia, to na życzenie klienta możemy zająć się jego utylizacją” – dodaje Piotr Pachota. Recykling pozwala nie tylko uniknąć grzywny, ale również wyeliminować zagrożenie zatrucia środowiska szkodliwymi substancjami. Co więcej, pozwala też odzyskać cenne surowce użyte do produkcji urządzeń elektronicznych.

Leave A Reply