Każdy laptop powinien działać możliwie cicho i zbytnio nie przegrzewać się podczas pracy. Przenośny komputer wybieramy dla wygody i poczucia swobody, a głośne działanie, któremu często towarzyszy przegrzewanie się obudowy pod nadgarstkami, nie sprzyja komfortowej pracy. Trzeba również pamiętać, że te „objawy” mają tendencję do nasilania się i z czasem mogą doprowadzić do poważniejszych problemów z laptopem. W jaki sposób możemy chronić podzespoły przed przegrzewaniem, aby mobilny komputer działał sprawnie i bezproblemowo?

Przegrzewanie w laptopie – co oznacza?

Laptop pracuje wyjątkowo głośno, jest rozgrzany, a system zwalnia – te oznaki mogą być sygnałem, że jeden lub więcej z podzespołów w komputerze ma zbyt wysoką temperaturę. Największy zakres temperatur mają karta graficzna oraz procesor – może to być przedział od 30 do 70 stopni. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy w laptopie doszło do przegrzania podzespołów? Odpowiedź znajdziemy w systemie BIOS, można wykorzystać też specjalistyczny program, który zdiagnozuje temperaturę podzespołów.

Nie należy bagatelizować tej sytuacji, ponieważ może doprowadzić ona do poważniejszych problemów ze sprzętem. Mogą to być na przykład częste, samoczynne wyłączanie lub restartowanie się urządzenia. Poważniejszą usterką, której przyczyną jest przegrzewanie laptopa, jest uszkodzenie podzespołów. Zwykle ofiarą w tym przypadku pada bateria. Komputer może zmniejszyć też swoją wydajność, co w znacznym stopniu wpływa na wygodę korzystania z urządzenia.

Dlaczego laptop się przegrzewa i jak tego uniknąć?

Najczęstsza przyczyna zbyt wysokiej temperatury podzespołów jest bardzo prosta i prozaiczna – są nią kurz i inne zabrudzenia. Systemy chłodzenia pobierają powietrze z otoczenia, a następnie przepuszczają je przez radiatory. Razem z powietrzem do wnętrza urządzenia mogą przenikać więc drobinki kurzu, sierść zwierząt i inne zabrudzenia, które – choć niewielkie – w większej ilości wpływają na funkcjonowanie systemu chłodzenia, a w konsekwencji na działanie całego urządzenia.

Nie jesteśmy oczywiście w stanie całkowicie usunąć przyczyn problemu, możemy jednak w prosty sposób naprawić skutki. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie wnętrza komputera. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który profesjonalnie i szybko oczyści laptop i odnowi warstwy pasty termoprzewodzącej. Nie jest to skomplikowana czynność, wymaga jednak sporej precyzji, wiedzy i doświadczenia, warto więc zainwestować w fachową usługę. Jest to niewielki wydatek, który może pomóc uniknąć większych kosztów związanych z serwisowanie laptopa w przyszłości.

Leave A Reply