Urządzenia mobilne, takie jak na przykład telefon komórkowy lub tablet, wyposażone są w wyświetlacze. Jest to niezbędny element budowy takich urządzeń – i jednocześnie ta część telefonu komórkowego, która jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Upadek z wysokości lub uderzenie wystarczą, aby na powierzchni wyświetlacza pojawiły się rysy.

Jeśli te uszkodzenia są niewielkie, to jesteśmy w stanie korzystać z urządzenia, jednak niektóre z nich są na tyle poważne, że telefon komórkowy nie jest zdatny do użytku. Często w takiej sytuacji użytkownicy decydują się na wymianę wyświetlacza na nowy. Do wyboru mają wymianę na element oryginalny lub tańszy zamiennik. Ciekawą alternatywą dla wymiany wyświetlacza jest jego refabrykacja. Na czym polega?

Refabrykacja – najważniejsze informacje

Refabrykacja wyświetlacza polega na wymianie pękniętej szybki. Pęknięta szybka to jedna z najczęstszych awarii, jaka przytrafia się telefonom komórkowym i innym urządzeniom mobilnym. Metoda ta jest warta uwagi, ponieważ pozwala uniknąć wymiany całości wyświetlacza, co może być równie skuteczna, a z pewnością jest tańsza.

Podczas refabrykacji serwisant oddziela od siebie warstwy wyświetlacza (digitizer albo szybka oraz ekran LCD), usuwa pozostałości kleju i pękniętego szkła oraz odkleja polaryzator. Następnie oczyszcza ekran, nakłada nowy polaryzator, warstwę kleju oraz szybkę albo ekran. Całość zostaje scalona w prasie laminarnej oraz trwale złączona w specjalnej komorze.

Wykonanie refabrykacji wyświetlacza nie jest możliwe w domowych warunkach, ponieważ wymaga specjalistycznego sprzętu, specyficznego środowiska oraz dużej precyzji i zaawansowanych umiejętności. Dlatego refabrykację wyświetlacza należy przeprowadzić w profesjonalnym serwisie. Prawidłowe wykonanie tej operacji sprawi, że element ten będzie jak nowy i jakiekolwiek wcześniejsze uszkodzenia nie będą w ogóle widoczne.

Czy refabrykacja wyświetlacza jest lepsza od wymiany całego elementu? Wymiana wyświetlacza na nową, oryginalną część jest dość kosztowna i w wielu przypadkach nie jest opłacalna. Możemy to zrobić samodzielnie, jednak taka czynność wymaga umiejętności. Nieoryginalne zamienniki są tańsze, jednak ich jakość jest niższa. Refabrykacja wyświetlacza jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, którzy posiadają dobry sprzęt i nie chcą wymieniać z powodu jednej usterki, lub korzystają ze słabszego urządzenia i nie chcą inwestować środków w jego naprawę.

Refabrykacja zdecydowanie jest możliwością, którą warto wziąć pod uwagę.

Leave A Reply