Dawniej do korzystania z dwóch numerów konieczne było posiadanie dwóch telefonów – najczęściej jednego prywatnego, a drugiego służbowego. Teraz wystarczy jeden, obsługujący technologię dual SIM, czyli tryb umożliwiający jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM w jednym urządzeniu.

Nie każdy jednak wie, że wyróżnia się kilka odmian tej technologii, a smartfony z dual SIM wcale nie kosztują dużo (na pewno nie tyle, co dwa zwykłe urządzenia). W tym wpisie wyjaśnimy, na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi standardami i który z nich jest najlepszy.

CO TO JEST DUAL SIM?

Przypomnijmy – dual SIM to funkcja, dzięki której możemy używać dwóch numerów jednocześnie. To idealne rozwiązanie, by na przykład telefon służbowy i prywatny zamienić w jedno urządzenie. Warto dodać, że numery nie muszą pochodzić od tego samego operatora i mogą pochodzić zarówno z oferty na kartę, jak i na abonament. Standard kart SIM również nie ma znaczenia – zawsze można je dociąć lub skorzystać z adapterów.

Dual SIM to także funkcja, umożliwiająca aktywne korzystanie ze smartfona za granicą, szczególnie podczas wyjazdów służbowych. Zazwyczaj będąc w obcym kraju chcemy mieć kontakt z rodziną, ale także jednocześnie skorzystać z usług lokalnego operatora. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się smartfon z obsługą dwóch kart SIM.

Dual SIM to także sposób na to, by korzystać z usług różnych operatorów – np. jednego, który ma atrakcyjną ofertę na internet mobilny oraz drugiego, oferującego niedrogi pakiet no limit dla rozmów i SMS’ów. Z takim smartfonem nie jesteśmy zmuszeni szukać kompromisowych ofert i możemy wybrać oferty, pasujące do naszych potrzeb.

RODZAJE TRYBÓW DUAL SIM

  • Tryb pasywny (Passive)

Jest to najstarszy i najprostszy tryb, pozwalający na obsługę dwóch kart SIM w telefonach. Pierwsze modele z tą funkcją umożliwiały włożenie dwóch kar SIM, ale tylko jedna z nich mogła być aktywna w danym momencie. Druga pozostawała w trybie pasywnym. Zmiana karty najczęściej wymagała wybrania odpowiedniej opcji w ustawieniach i ponownego uruchomienia urządzenia. Obecnie tryb ten jest rzadko spotykany i znany jest głównie ze starszych telefonów Nokia.

  • Tryb standby (Dual SIM Standby – DSS)

W tym trybie obydwie karty korzystają z jednej anteny GSM, wbudowanej w smartfona. Obydwie pozostają w trybie gotowości i są aktywne do czasu wykonania połączenia głosowego, wysłania SMS albo połączenia z Internetem za pomocą jednej z nich. Tryb standby jest najpopularniejszym obecnie trybem i stosuje się go w nawet najtańszych smartfonach.  Do minusów tego rozwiązania zalicza się głównie szybsze zużycie baterii.

  • Tryb aktywny (Dual SIM Active – DSA)

Jest obecnie najbardziej zaawansowanym i jednocześnie najrzadziej spotykanym trybem. Smartfony z aktywnym dual SIM mają dwie oddzielne anteny GSM, przez co obie karty w urządzeniu mogą cały czas być aktywne – pierwsza działa nawet podczas trwającego połączenia głosowego z tą drugą. Niestety poza niską dostępnością, smartfony z obsługą tej technologii są też dość drogie.

KTÓRY Z TRYBÓW DUAL SIM WYBRAĆ?

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy wymienionych trybów, najlepszym z nich wydaje się DSS (Dual SIM Standby). Jest on dostępny w największej liczbie urządzeń – także tych za kilkaset złotych. Jego działanie w większości przypadków nie będzie przeszkadzało w codziennym użytkowaniu. Oczywiście znajdą się też użytkownicy, którzy stwierdzą że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup dwóch różnych telefonów. Ten służbowy możemy po prostu wyłączyć po pracy i zostawić w biurku.

Leave A Reply