Można powiedzieć, że ekran dotykowy w telefonach komórkowych to w obecnych czasach standard. Tradycyjne aparaty obsługiwane przy pomocy klawiatury są coraz mniej popularne i wielu użytkowników wybiera telefony nowszego typu z dotykowym ekranem, tak zwane smartfony.

Dotykowy wyświetlacz to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu obsługa telefonu komórkowego staje się bardziej intuicyjna oraz zajmuje mniej czasu. Dotykowy wyświetlacz sprawia, że korzystanie ze smartfona jest bardziej wygodne i przyjazne użytkownikom, daje również wiele możliwości. To podstawowa funkcja nowoczesnych telefonów komórkowych – bez dotykowego ekranu nie jesteśmy w stanie korzystać z urządzenia. Sytuacja, w której ekran naszego smartfonu nie reaguje na dotyk, jest więc bardzo kłopotliwa. Co może być przyczyną problemu? Powody takiego stanu rzeczy są różne, a z niektórymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Brak reakcji telefonu na dotyk – jak uporać się z problemem?

Pierwszą czynnością w takim przypadku powinno być wyczyszczenie ekranu. Różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, olej, krople lub pyłki mogą mieć wpływ na działanie ekranu dotykowego. Jego powierzchnię trzeba starannie oczyścić, najlepiej przy pomocy czystej szmatki – dobrze sprawdzą się szmatka z mikrofibry lub taka przeznaczona do czyszczenia szkieł w okularach. Zanim podejmiemy kolejne kroki, trzeba sprawdzić, czy na powierzchni ekranu telefonu nie pojawiły się ryski, zadrapania, pęknięcia lub inne uszkodzenia.

Jeśli ekran dotykowy nie reaguje pomimo dokładnego wyczyszczenia, warto przeprowadzić cykl zasilania telefonu komórkowego. Jest to bardzo prosta czynność – urządzenie należy wyłączyć, a następnie włączyć ponownie. Skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli ponownie korzystać z urządzenia, może okazać się również przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu albo wyłączenie opcji programisty w ustawieniach urządzenia.

Problemy z ekranem dotykowym może powodować także aplikacja. Jak to sprawdzić? Należy uruchomić tryb awaryjny telefonu i sprawdzić, czy ekran działa. Jeśli test wypadł pozytywnie i ekran dotykowy w tym trybie działa prawidłowo, prawdopodobną przyczyną awarii może być jedna z aplikacji zainstalowanych na telefonie. Trzeba wtedy usunąć kłopotliwy program.

Jeśli opisane sposoby poradzenia sobie z usterką ekranu dotykowego zawiodą, możemy skontaktować się z producentem telefonu komórkowego. Jeśli chcemy uzyskać pomoc jak najszybciej i nie chcemy czekać na odpowiedź producenta, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług serwisu telefonów, który w profesjonalny sposób pomoże rozwiązać problem np. poprzez wymianę ekranu.

9 komentarzy

 1. 2024-03-01

  zmMjagUKfTn

  JGisMKqZDwpS

 2. 2024-03-02

  KCGsSMcRiTpqA

  DPkjNFxzRXLZg

 3. 2024-03-07

  rfUqwSPojZtnAB

  kPLEyUweIKcmOqH

 4. 2024-03-08

  VScNwktr

  CWLcZJqRAUf

 5. 2024-03-10

  mUCuwkLfWSdKiX

  xiHCUjhBL

 6. 2024-03-14

  PCclUKoIsyXwx

  HDPTlLAzwa

 7. 2024-03-18

  BCAWRpoDIarqjewz

  xPbWHhJciQjwa

 8. 2024-03-20

  dmEHBNaUxsC

  XpWiYCVUnmBSE

 9. 2024-03-27

  mGxOMESLfK

  oqMwaWALcVmpj

Leave A Reply