Dysk twardy to ten element laptopa, od którego sprawnego działania zależy funkcjonowanie innych systemów. To na nim przechowywane są dane dotyczące systemu oraz pliki. Dysk wpływa na wygodę korzystania z komputera, a także na długość pracy baterii.

Do wyboru mamy różne rodzaje dysków, które różnią się budową i parametrami. Zanim zdecydujemy się na dany model, musimy zastanowić się, w jaki sposób korzystamy z laptopa i do czego go wykorzystujemy. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, na przykład: czy szukamy rozwiązania szczególnie efektywnego, czy może stawiamy na ekonomiczność, ile pojemności potrzebujemy i jakiego stopnia płynności pracy oczekujemy. Kiedy już wyciągniemy wnioski, możemy rozpocząć poszukiwania najlepszego, dostosowanego do naszych potrzeb dysku.

Dysk w laptopie – jakie możliwości?

Na początek należy zastanowić się nad typem dysku. Trzy podstawowe rodzaje to dyski HDD, SSHD oraz Flash SSD. HDD (hard disk drive) to dysk magnetyczny (nazywa się go również talerzowym). Cechują się stabilną wydajnością oraz dużą pojemnością, która może wynosić nawet do 10 TB. To odpowiedni wybór dla osób, które potrzebują dużej przestrzeni na dane, a jednocześnie nie wymagają idealnie płynnego funkcjonowania systemu. Wybierając dysk tego typu, należy zwrócić uwagę na szybkość – najlepsze będą modele o dużej ilości cache (najmniejsza możliwa wartość to 8 MB). Dyski jednotalerzowe są wydajniejsze od urządzeń złożonych z dwóch talerzy.

Flash SSD (solid-state drive) to dysk półprzewodnikowy, które jest zbudowany z pamięci Flash. Dzięki zastosowaniu tej technologii, SSD są wyjątkowo szybkie, mają jednak małą pojemność oraz są stosunkowo drogie. Należy zwrócić uwagę na liczbę operacji wejścia i wyjścia na sekundę oraz na transfer sekwencyjny – im wyższa wartość tych parametrów, tym lepsza wydajność dysku. Dobrą opcją są dyski o prędkości zapisu oraz odczytu powyżej 400 MB/s.

SSHD (Solid State Hybrid Drive) to dyski hybrydowe, które łączą w sobie cechy obydwu technologii. Powinny go wybrać osoby, które korzystają często z wielu aplikacji jednocześnie lub uruchamiają szczególnie wymagające programy. Takie dyski charakteryzuje dobry stosunek ceny do pojemności i szybkości.

Bardzo ważną cechą jest pojemność dysku. Do podstawowego działania wystarczająca będzie pojemność od 100 do 128 GB. Osoby, które potrzebują miejsca dla dużej ilości plików, powinny wybrać model o pojemności co najmniej 500 GB. Do sprawnego działania wysokiej jakości materiałów video najlepiej jest używać dysku o pojemności od 1 TB.

Leave A Reply