Kiedy warto wymienić baterię w iPhone? Przeczytaj artykuł na naszym blogu, by nie przegapić pierwszych symptomów uszkodzenia baterii w telefonie.

Kolejne prezentowane modele wyposażone są w coraz lepsze komponenty, ale jest jeden element, który szczególnie narażony jest na zużywanie i większość posiadaczy iPhonów w końcu stanie przed tym problemem. Mowa tu o konieczności wymiany baterii, która przestała działać prawidłowo i wpływa negatywnie na korzystanie z urządzenia.

Jeśli usterka pojawiła się w okresie objętym gwarancją, producent wymieni baterię na nową. Co jednak w sytuacji, kiedy gwarancja już nie obowiązuje? W takim wypadku należy pamiętać, że wymiana baterii iPhone powinna odbyć się w autoryzowanym serwisie, bo tylko wtedy mamy pewność, że zostanie wykonana prawidłowo.

Jak zauważyć, że już czas na wymianę baterii?

Producenci informują, że w telefonach marki Apple wymiana baterii jest konieczna po około 500-700 pełnych cyklach ładowania. Ponieważ ciężko oszacować, kiedy ta wartość zostanie osiągnięta, warto obserwować swój sprzęt, by wychwycić oznaki wskazujące na to, że bateria kończy już swoją żywotność. Poniżej omawiamy najczęstsze przesłanki świadczące o konieczności wymiany baterii w iPhone na nową.

Bardzo szybkie rozładowywanie się baterii

Nie chodzi tu o konkretną liczbę godzin, przez jaką iPhone jest w stanie pracować. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, ponieważ każdy użytkuje telefon z inną intensywnością. Niektórzy już od razu po zakupie muszą ładować urządzenie codziennie, ponieważ w ciągu dnia nieustannie z niego korzystają. Innym osobom telefon służy tylko do sporadycznych rozmów, więc ładują go raz na kilka dni. Najważniejsze jest porównanie czasu pracy urządzenia do wytrzymałości baterii w momencie zakupu. Z czasem maksymalna długość pracy oczywiście się skraca, ale jeśli zauważymy, że w telefonie naładowanym do 100%, poziom baterii spada samoistnie w szybkim tempie, nawet gdy telefon jest nieużywany, to oznacza to już poważne problemy z baterią.

Przegrzewanie się baterii

Jeśli Twój iPhone jest wyraźnie cieplejszy niż zazwyczaj i szybko nagrzewa się podczas intensywnego użytkowania, możesz być pewny, że przyczyna leży po stronie baterii. Zużyty akumulator potrafi przegrzewać się do takiego stopnia, że telefon ciężko jest utrzymać w dłoni, więc na pewno nie przegapisz tego niepokojącego symptomu.

Duża wrażliwość na zmiany temperatury otoczenia

Prawidłowo działające baterie litowo-jonowe, wykorzystywane w smartfonach, nie powinny być zbytnio wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia. Jeśli jednak stwierdzisz, że przy niskich (na mrozie) lub wysokich (podczas upałów) temperaturach bateria w Twoim smartfonie rozładowuje się błyskawicznie, to znak, by udać się do serwisu.

Puchnięcie akumulatora w telefonie

Podczas pracy baterii w jej ogniwach zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których uwalniane są gazy łatwopalne. Nie powinny one jednak wydostawać się na zewnątrz, ze względu na szczelność akumulatora. Wraz z wiekiem baterii jej pojemność spada, a ilość produkowanych gazów zwiększa się, rozpychając obudowę baterii i powodując wybrzuszenia. Spuchnięta bateria to niebezpieczne zjawisko i należy natychmiast zaprzestać używania telefonu z taką usterką. Wybrzuszona bateria może uszkodzić inne elementy iPhona, na przykład wyświetlacz lub obudowę, na które naciska, zatem należy jak najszybciej ją wymienić.

Ile trwa wymiana baterii w iPhone?

Doświadczony serwisant jest w stanie wymienić uszkodzoną baterię w iPhonie i zastąpić ją nową już w kilka chwil. Mimo że nie jest to czasochłonna usługa, nie warto podejmować prób samodzielnej naprawy w domowym zaciszu. Zdecydowanie lepiej poświęcić chwilę czasu i umówić się w autoryzowanym serwisie, gdzie wymiana baterii w iPhonie zostanie wykonana na miejscu i nie potrwa długo. Korzystając z opcji wysyłkowej, czas ten wydłuża się ze względu na transport przesyłki do serwisu, a następnie wysyłkę naprawionego urządzenia do klienta, ale nadal jest to maksymalnie kilka dni roboczych.

Ile kosztuje wymiana baterii w iPhone?

Ceny wymiany baterii w telefonach marki Apple są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma model smartfona. W starszych modelach, takich jak iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, wymiana baterii to koszt między 250 a 300 zł. Ceny baterii w nowszych i bardziej zaawansowanych modelach są już nieco wyższe niż dla propozycji sprzed kilku lat. Związane jest to bezpośrednio z pojemnością baterii – im większa, tym droższa.

Wymiana baterii w iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro powinna kosztować około 400 zł, gdyż są to modele stosunkowo nowe. Podobną kwotę zapłacimy też za wymianę baterii w iPhone X, iPhone XR i iPhone XS.

Znaczenie ma również to, na jaki rodzaj baterii się zdecydujemy. Do wyboru mamy akumulatory oryginalne lub zamienniki, które są od nich tańsze, lecz na pewno ustępują pod względem jakości i wytrzymałości. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, trzeba liczyć się z kwotą rzędu kilkuset złotych.

Leave A Reply