W codziennej pracy serwisu wielokrotnie spotykamy się z usterkami, które powstały na skutek nieuwagi użytkowników laptopów. Wiele z nich ma podłoże mechaniczne, a zapobiec im można poprzez uświadomienie sobie ryzykownych zachowań, mogących skończyć się źle dla notebooka. Które zachowania są groźne dla laptopów i jak się może skończyć nieuwaga w codziennej pracy? Poczytajcie w naszym wpisie!
Wśród najczęstszych uszkodzeń wywołanych czynnikami mechanicznymi są pęknięcie matrycy laptopa, uszkodzenie części przez zalanie, uszkodzenia powstałe przez upadek oraz te, które wynikają z prób samodzielnej naprawy. Do tego grona zaliczają się także pęknięte zawiasy i problemy z domknięciem klapy laptopa, a także uszkodzone gniazda np. USB czy połamana tacka z napędu CD/DVD.
Ogromnej większości z tych problemów można uniknąć, korzystając ze swojego laptopa rozsądnie. Przygotowaliśmy Wam 9 przykazań, których przestrzeganie pomoże Wam uniknąć poczucia rozgoryczenia spowodowanego uszkodzeniem laptopa przez nieuwagę!
1. Stawiaj laptop w bezpiecznym i stabilnym miejscu
Laptop podlega grawitacji tak samo, jak każda inna rzecz, a że swoje waży – gwałtowne jego zetknięcie z ziemią na ogół skutkuje poważnym uszkodzeniem. Od odpadnięcia kawałków obudowy, po uszkodzenie matrycy. Unikaj stawiania notebooka na krawędzi biurka czy stołu, czasem przypadkowe odwrócenie się czy ruch ręką powodują, że laptop z hukiem ląduje na ziemi. Jeśli przenosisz laptop w kartonie, upewnij się o stabilności jego dna – zdarzają się przypadki, że laptop wypada przez brak zabezpieczenia dna.
2. Zainwestuj w dobrą torbę do transportu laptopa
Czasem lepiej dopłacić kilka złotych i kupić torbę zabezpieczoną odpowiednią, wysokiej jakości pianką, niż próbować zaoszczędzić ryzykując kłopotami. Dobra torba na laptop jest dopasowana do jego wielkości, z dobrej jakości materiałów, zabezpieczona mocnymi szwami. Warto postawić na wodoodporność, na rynku natomiast są modele z dodatkowymi zabezpieczeniami: np. wkładkami aluminiowymi.
Dobrze jest też zwrócić uwagę na liczbę przegródek: nie jest wskazane noszenie laptopa w tej samej przegródce, co np. kołonotatnik, długopisy, klucze – elementy te mogą spowodować porysowanie, a nawet uszkodzenie laptopa. Niech więc torba będzie funkcjonalna, z dużą liczbą przegródek.
3. Chroń laptop przed zalaniem
Wydaje się, że wiedzą o tym wszyscy i wszyscy uważają, aby laptopa nie zalać. Każdego roku mimo tego do serwisów trafiają dziesiątki zalanych laptopów. To sekunda nieuwagi, ruch ręką nie w tę stronę, co trzeba i kubek z napojem ląduje na klawiaturze, skąd płyn dostaje się niżej, nieraz aż do płyty głównej.
W dodatku często sami pogarszamy sprawę. Próbujemy potrząsać laptopem, aby wydobyć z niego płyn, w rezultacie rozprowadzając wodę po jeszcze większej powierzchni i pogarszając uszkodzenia (o tym, co robić, gdy laptop został zalany, pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów).
4. Chroń matrycę
Matryca może zostać uszkodzona przez upadek, ale bardzo częstym powodem jej pęknięcia jest także uderzenie w nią innego przedmiotu lub zamknięcie ekranu, kiedy na klawiaturze leży jakiś twardy przedmiot. Matrycę należy chronić przed dziećmi i zawsze upewnić się, że nic nie blokuje nam swobodnego zamknięcia komputera przenośnego.
5. Nie naprawiaj samodzielnie!
Oczywiście o ile nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Fora internetowe wypełnione są po brzegi postami, których autorzy radzą, jak naprawić mechanicznie uszkodzony element laptopa. Wielu z tych, którzy bez doświadczenia i umiejętności z tych rad korzystają, stają się później klientami serwisu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że naprawy, które w takich przypadkach wykonujemy, nieraz kilkukrotnie przewyższają koszt naprawy pierwotnego uszkodzenia.
Wydaje się, że właściciele laptopów za wszelką cenę chcą ominąć szerokim łukiem serwis. To błędne podejście – czasy się zmieniły. Zgłoszenie usterki to minimum formalności, a wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu.
6. Trzymaj laptop obiema dłońmi
Brzmi idiotycznie? Możliwe. Z naszego doświadczenia jednak wynika, że niektórzy czasem np. podnoszą laptop trzymając za róg bądź za krawędź matrycy! Nietrudno się jednak domyślić, że wobec wagi laptopa, uścisk musi być mocny, przez co tworzą się naprężenia. Mogą one doprowadzić do zdeformowania, a nawet pęknięcia matrycy! Co więcej – dolna część laptopa, w której kryją się jego komponenty oraz klawiatura, zawsze jest cięższa. Jeśli podnosimy laptop trzymając za matrycę, część ta się odegnie i możemy połamać zawiasy!
Zawsze pewnie trzymaj laptop obiema dłońmi – dotyczy to także jego podnoszenia. Wówczas ciężar jest równomiernie rozłożony, zminimalizowane jest też ryzyko, że laptop nam spadnie.
7. Dbaj o chłodzenie laptopa
O roli chłodzenia laptopa pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie, do którego lektury serdecznie zapraszamy. W tym przypomnimy Wam o tych sytuacjach, w których laptop może się przegrzać na skutek naszej nieuwagi. Pamiętajcie: otwory wentylacyjne laptopa muszą być zawsze drożne, nie można ich zastawiać
8. Dbaj o przewód zasilający
Uszkodzenia wynikające ze niewłaściwego obchodzenia się z przewodem zasilającym są częstym powodem zgłaszania się klientów do serwisów. Przewód powinien być tak umieszczony, aby nie był narażony na np. najechanie na niego krzesłem. Jego zmiażdżenie może wywołać spięcie, które z kolei może uszkodzić nasz laptop. Unikać należy także ciągnięcia za kabel.
9. Pamiętaj o gniazdach
Nasze laptopy dla naszej wygody bywają wyposażone w wiele gniazd rozszerzających ich możliwości. Z czasem jednak zapominamy, że nieuwaga w ich użytkowaniu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Niefortunne pociągnięcie za kabel, gwałtowne przesunięcie laptopa, jego upadek z wpiętym pendrivem – wszystko to może skończyć się zniszczeniem gniazda, w wyniku czego przerwana zostaje łączność z urządzeniem lub występują przerwy w połączeniu i jego używanie staje się problematyczne.
Dlatego wyjmujmy po skończonej pracy wtyki urządzeń oraz pendrive’y!
Oczywiście są sytuacje, które trudno przewidzieć. Zarówno te oczywiste uszkodzenia, jak i wszystkie inne naprawi serwis laptopów.