Budowa tradycyjnego laptopa jest bardzo praktyczna – dzięki niej mamy możliwość złożenia urządzenia, jego łatwego transportu oraz użytkowania w dowolnym miejscu.

To, co jest największą zaletą przenośnego komputera, może być również jego słabością. Laptopy ze względu na swoją konstrukcję są bardziej narażone na pewne rodzaje uszkodzeń. W komputerach mobilnych często mamy do czynienia z uszkodzeniem połączeń BGA, zniszczeniem gniazd zasilania, USB, słuchawkowych i innych, uszkodzeniem matrycy, zalaniem oraz połamaniem obudowy i zawiasów. Ta ostatnia usterka ma mechaniczny charakter, czasem jest wynikiem błędów produkcyjnych, a częściej nieprawidłowego korzystania z laptopa przez użytkownika.

W starszych modelach powodem awarii może być kurz, przez który dochodzi do zacierania się zawiasu. Sygnałem, że może pojawić się problem z zawiasami powinien być opór, który pojawia się z każdym kolejnym odchylaniem matrycy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy regularnie przecierać zawiasy z kurzu. Niezalecane jest natomiast ich smarowanie olejem lub innymi substancjami.

Problemy z zawiasami w nowych laptopach

Użytkownicy nowoczesnych modeli również mogą mieć problem z zawiasami. Powodem jest na przykład odchylanie ekranu pod zbyt dużym kątem. Takie postępowanie może prowadzić do wyłamania i pęknięcia, a uszkodzenie może objąć również ramkę ekranu. Kolejnym niewłaściwym sposobem postępowania jest przenoszenie otwartego laptopa oraz otwieranie klapy matrycy za róg, co prowadzi do powstawania nietypowych naprężeń w obudowie. Użytkownicy laptopów powinni ostrożnie przenosić swój komputer mobilny, ponieważ upadek także może być przyczyną uszkodzenia zawiasów.

Jak rozpoznać problem z zawiasami? Jedną z oznak, które powinny wzbudzić czujność użytkownika, są głośne dźwięki, które towarzyszą otwieraniu i zamykaniu pokrywy. Kolejnym sygnałem alarmowym jest opór, który pojawia się podczas korzystania z laptopa, także w momencie, kiedy jest on wyczuwalny tylko z jednej strony. Bardzo możliwe, że usterka dotyczy jednego z zawiasów. Problem z zawiasami występuje też w laptopach, w których ekran opada w trakcie użytkowania.

Co zrobić, kiedy pojawi się uszkodzenie zawiasów? Nie jest to niestety problem, z którym poradzimy sobie w domowych warunkach. Nieprawidłowe postępowanie może pogłębić awarię. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym serwisie i powierzenie laptopa specjaliście, którzy w fachowy sposób zajmie się uszkodzonymi zawiasami.

Leave A Reply