Większość doświadczonych użytkowników komputerów przynajmniej raz spotkało się z komunikatem Blue Screen of Death. Ci młodsi kojarzyć go mogą jedynie ze zdjęć, na których pojawia się na telebimach, wyświetlaczach bankomatów, czy nawet kioskach fotograficznych.

Legendarny Niebieski Ekran Śmierci, czyli Blue Screen of Death (BSoD) to nic innego jak popularne określenie komunikatu systemu Windows o błędzie sterownika, rejestru systemowego lub podzespołu w komputerze. BSoD swoją rozpoznawalność zyskał ze względu na charakterystyczny niebieski kolor tła wiadomości oraz fakt, że całkowicie zatrzymuje prace komputera. Oczywiście nie jest to oficjalne określenie, Microsoft tego typu błędy nazywa Stop Errors.

W początkowych wersjach systemu Windows, Blue Screen of Death oznaczał sporo problemów dla użytkownika. Nagłe pojawienie się komunikatu było równoznaczne z utratą niezapisanych danych i potrzebą wezwania fachowej pomocy. Dziś z BSoD najczęściej mamy do czynienia w mediach społecznościowych – Ekran Śmierci wyświetlający się na telebimach i bankomatach często trafia do sieci jako ciekawostka i relikt zamierzchłych czasów.

Historia niebieskiego ekranu

Tak samo jak Windows, Blue Screen of Death ewoluował i zmieniał się wraz z kolejnymi wersjami systemu operacyjnego. Sławny komunikat znalazł się już w pierwszych wersjach oprogramowania Microsoftu. Początkowo białe znaki na niebieskim tle były losowe i nie układały się w żaden tekst.

Najpopularniejsza wersja BSoD zadebiutowała dopiero w Windows 3.1 i pojawiała się w kolejnych edycjach – 95, 98 i ME. Na centralnym miejscu ekranu znalazł się napis „Windows”, a pod nim informacja o błędzie wraz z jego kodem oraz instrukcją postępowania. Zadanie użytkownika było proste – należało zrestartować komputer znaną wszystkim kombinacją klawiszy CTRL+ALT+DEL.

Pierwsza istotna zmiana nastąpiła dopiero w Windows 2000. Wiadomość została przeniesiona ze środka ekranu w lewy górny róg, a jej czcionka została zmniejszona. Treść została uzupełniona o bardziej szczegółową instrukcję postępowania, dostosowaną do konkretnego błędu.

Trzy kolejne generacje systemu operacyjnego Microsoftu wprowadziły tylko kosmetyczne zmiany, takie jak nową, większą czcionkę. Windows 8 w 2012 roku przyniósł wiele zmian w działaniu i wyglądzie całego systemu. Również Niebieski Ekran Śmierci został zaktualizowany. Głównym elementem obecnej wersji jest duża, smutna buźka. Kod błędu, zapisany drobnym drukiem, znalazł się poniżej. W ewolucji estetyki i treści krytycznego komunikatu zauważyć można filozofię kolejnych generacji Windows, które miały być coraz prostsze i coraz bardziej przyjazne użytkownikom.

Jak zdiagnozować problem?

Niebieski Ekran Śmierci wywołują najczęściej problemy dotyczące sprzętu lub sterowników. Oprogramowanie, zwłaszcza to standardowe, rzadko powoduje tak poważne błędy w pracy systemu. Najważniejszych informacji o przyczynach komunikatu dowiemy się z kodu błędu lub z informacji o konkretnym elemencie komputera lub pliku, który wywołał problem.

Pomóc w zidentyfikowaniu awarii może także plik zrzutu pamięci DMP tworzony w momencie wyświetlenia się BSoD. Jego analiza dostarczy bardziej szczegółowych danych o błędzie. Znaczenie kodu, składającego się z liczb heksadecymalnych, można odnaleźć w tablicy błędów Windows lub wyszukać w przeglądarce internetowej.

Jak rozwiązać problem?

Przywracanie systemu. Podczas pierwszego wystąpienia błędu warto skorzystać z tego narzędzia. Dzięki niemu przywrócimy sterowniki, pliki rejestru i inne ważne dane do stanu sprzed awarii. Jeżeli przyczyną problemu było oprogramowanie, przywrócenie systemu powinno rozwiązać problem.

Usunięcie Malware. Złośliwe aplikacje mogą wpływać na pracę programów i atakować pliki systemowe. Zainfekowany komputer może działać niestabilnie i w niektórych przypadkach wyświetlać BSoD. W takiej sytuacji należy przede wszystkim usunąć szkodliwe oprogramowanie.

Instalacja najnowszych sterowników. Tak jak pisaliśmy na początku, powodem krytycznego błędu mogą być również nieprawidłowe lub źle zainstalowane sterowniki. Aby uniknąć takiej sytuacji, zaleca się instalację najnowszych wersji sterowników zawsze wtedy, gdy połączamy do komputera nowy podzespół lub urządzenie.

Tryb awaryjny. Jeżeli BSoD pojawia się przy każdej próbie włączenia komputera, możemy spróbować uruchomić go w trybie awaryjnym. Załadowane zostaną wtedy tylko niezbędne elementy. Pozwoli to na zidentyfikowanie źródła problemu i naprawienie go.

Reinstalacja systemu. Ostatecznym rozwiązaniem, jakie możemy podjąć gdy inne środki zawiodą, jest ponowna instalacja systemu. Kasując wszystkie pliki, pozbywamy się również potencjalnie wadliwych sterowników i wpisów rejestru. Jeśli ta metoda nie będzie skuteczna, najprawdopodobniej problemem jest jeden z podzespołów komputera. Większości awarii sprzętu nie jesteśmy jednak w stanie zdiagnozować i naprawić w domu. Uszkodzoną pamięć RAM czy przegrzewający się procesor bezpieczniej oddać w ręce specjalistów.

Jeżeli w twoim komputerze występuje jeden z powyższych problemów i potrzebujesz pomocy serwisu.

W obecnych generacjach systemu Windows BSoD pojawia się coraz rzadziej, ma przyjaźniejszą formę i nie jest już taki straszny. Nadal pozostaje jednak ostrzeżeniem o poważnym problemie. Jeśli już się pojawi, należy potraktować go poważnie i najlepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Leave A Reply