Rysy na ekranie to powszechna przypadłość intensywnie użytkowanych smartfonów i tabletów firmy Samsung oraz wszystkich innych. Zanim jednak uznacie, że Wasz sprzęt jest zbyt porysowany i zniszczony, aby go używać, rozważcie skorzystanie z refabrykacji – usługi, którą proponujemy w takich sytuacjach.
Telefony Samsung wypracowały sobie na rynku solidną pozycję. Aspirują do konkurowania z kultowymi iPhone’ami od Apple, muszą więc posiadać jakość na co najmniej niezłym poziomie. Niestety – użytkownicy wymagają od telefonów czegoś więcej niż tylko jakości. Wymagają smukłości i ładnego, designerskiego wyglądu. Producenci smartfonów starają się znajdować tu kompromis: dostarczają cienkie urządzenia o modnym wyglądzie, których wytrzymałość pozostawia nieco do życzenia.
Ta przypadłość dotyczy chociażby modelu Samsung Galaxy S7. Choć producent starał się wzmocnić wytrzymałość smartfona, montując chociażby mocne szkło Gorilla Glass 4, to i tak model jest śliski i podatny na upadki właśnie przez szklano-aluminiową obudowę. To cena za ciekawy wygląd. Co więcej, Gorilla Glass 4 to twarde szkło, lecz jego bolączką jest kruchość. Dlatego im więcej wysiłku producent wkłada w stworzenie ekranu wytrzymałego na rysy, tym bardziej staje się on podatny na stłuczenia.
Zarysowany ekran w telefonie i tablecie Samsung – winni nie tylko użytkownicy
Zachowania użytkowników w stosunku do telefonów (ale i tabletów) Samsung nie sprzyjają zachowaniu pozbawionego skaz ekranu. Gdy nosimy smartfon w kieszeni razem z ostrymi przedmiotami jak klucze, stawiamy go ekranem do podłoża, nie używamy etui, narażamy go na rysy i inne uszkodzenia ekranu. Okazuje się ponadto, że smartfony Samsung mogą rysować się także od… firmowego etui!
Jakiś czas temu przez internetowe fora przetoczyła się fala dyskusji o Samsung Galaxy S6 i Samsung Galaxy S6 Edge, których właściciele informowali, że na ekranie pojawiły się rysy, mimo że były zabezpieczone firmowym etui Samsung Clear View. Okazało się, że zabrudzenia dostające się pomiędzy ekran a wnętrze etui przesuwały się i pozostawiały zarysowania. Wystarczyło nosić telefon w kieszeni czy torbie – wcale nie trzeba było go poddawać jakimś wymyślnym czynnościom. Zarówno telefony te, jak i etui do tanich nie należą – stąd oburzenie było całkiem uzasadnione.
Oznacza to, że rysy i pęknięcia powstające na ekranach telefonów i tabletów czasem są nie do uniknięcia, niezależenie od tego, jak drogie posiadamy urządzenie. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie ich powstawania, wśród nich zakup tzw. hard glassa, czyli cieniutkiego szkła naklejanego na ekran, korzystanie z porządnego etui czy użycie folii z poliwęglanu (jak zapobiec powstawaniu uszkodzeń ekranu w telefonach i tabletach pisaliśmy już na naszym blogu, zapraszamy po więcej informacji).
Co jednak robić, kiedy ekran jest już porysowany? Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby poradzenia sobie z zarysowaniami. Od razu uprzedzamy – tych drugich lepiej nie próbować!
Serwis telefonów i tabletów Samsung – co ma do zaoferowania?
Oferta serwisów w zakresie napraw telefonów i tabletów Samsung jest różnorodna. Można spotkać propozycje polerowania (nawet w przypadku używania profesjonalnego sprzętu polerskiego nie ma 100-proc. gwarancji na pozbycie się rys i wyżłobień) czy wypełniania rys specjalnymi preparatami (często nietrwałymi i dającymi zadowalający efekt na krótki czas); ale także wymiany całego modułu wyświetlacza.
Każdy z tych sposobów ma zalety i wady. Proponujemy inne wyjście – refabrykację ekranu (szerzej o refabrykacji pisaliśmy już na naszym blogu). To dobry sposób nie tylko na pęknięty ekran w smartfonach i tabletach Samsung, świetnie sprawdzi się także w przypadku zniszczonych użytkowaniem ekranów, z widocznymi rysami i przetarciami.
Dzięki refabrykacji zachowany zostanie oryginalny wyświetlacz, wymieniona natomiast będzie sama szybka. Dzięki temu wyświetlacz znów będzie idealnie gładki.
Warto upewnić się w serwisie o jakości stosowanych komponentów.
Porysowana szyba w telefonie i tablecie Samsung – domowe sposoby
Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na naprawie szyby w serwisie, szuka sposobów na odnowienie ekranu i zamaskowanie rys w domu, prostymi sposobami. Możecie spotkać rady w stylu:
- Maskowanie rysy folią ochronną – folia jest dobrym pomysłem, ale tuż po zakupie, w celu zapobiegania rysowania ekranu. Jeśli rysa już wystąpiła, jej naklejanie nie ma sensu, rysa nie zniknie, komfort użytkowania nie wzrośnie.
- Polerowanie mleczkiem do czyszczenia – nawet jeśli rysa zniknie, to uszkodzeniu ulegnie jej okolica. Sposób ten jest absolutnie niepolecany.
- Użycie papieru ściernego – zaleca się użycie papieru o kilku grubościach, pasty polerskiej oraz wody. Szlifuje się na mokro, a następnie poleruje. Ale nawet autorzy metody zalecają najwyższą ostrożność, a najlepiej spróbowanie najpierw na starym telefonie.
To tylko kilka pomysłów, znaleźć można jeszcze bardziej wymyślne. Nie polecamy żadnego z nich. Po pierwsze dlatego, że dojść może do jeszcze większych zniszczeń, uniemożliwiających korzystanie z telefonu. Po drugie – bo stracicie tylko czas, a efekt nigdy nie będzie zadowalający.