Brak odpowiednich sterowników w komputerze może spowolnić jego działanie, uniemożliwić korzystanie z części funkcji lub nawet sprawiać wrażenie poważnej awarii. Dlatego przygotowaliśmy poradnik jak zainstalować podstawowe oprogramowanie obsługujące poszczególne urządzenia i podzespoły.

Czym jest sterownik

Sterownik to program, który pozwala na komunikację między systemem operacyjnym a podzespołem komputera. Bez nich nie uda nam się włączyć urządzenia. Brak sterowników do np. karty graficznej sprawi, że obraz będzie miał znacznie mniej kolorów i zostanie wyświetlony w minimalnej rozdzielczości, więc są one kluczowe dla poprawnej pracy komputera.

Kiedy instalujemy sterowniki

Instalacja sterowników jest pierwszą czynnością jaką wykonujemy po instalacji systemu Windows. Od wykonania tego zadania zależy poprawne działanie urządzenia w przyszłości, dlatego większość komputerów sprzedawana jest z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows oraz niezbędnym oprogramowaniem.

Laptopy, często wyposażone są dodatkowo w płytę CD lub pendrive’a z wszystkimi sterownikami. Wymagają one jednak okresowych aktualizacji. Producenci podzespołów komputerowych aktualizują oprogramowanie w celu zwiększenia wydajności sprzętu, dlatego pierwszym miejscem, gdzie powinno się szukać najnowszego oprogramowania, jest strona producenta. Część producentów ułatwia życie swoim klientom instalując program, który automatycznie pobiera aktualizacje.

Jak instalować sterowniki

Wybór odpowiednich sterowników należy zacząć od określenia modelu komputera, jaki posiadamy oraz typu systemu operacyjnego, jakim się posługujemy. Najpopularniejsze to Windows 64-bit, Windows 32-bit, MacOS i Linux.

Informacje te uzyskamy wybierając “Mój komputer”, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję “Właściwości”. Wyświetlone okno przedstawi nam wszystkie informacje o naszym komputerze. Znajdziemy tam określenie modelu laptopa, informacja o wersji systemu operacyjnego i jego typie. Kolejnym krokiem będzie odwiedzenie strony internetowej producenta. Witryna będzie wymagała wpisania modelu komputera, lub konkretnego podzespołu, po czym zestaw niezbędnych sterowników zostanie pobrany na nasz komputer.

Teraz wystarczy otworzyć folder do którego zapisaliśmy pliki i zainstalować je. Ważna jest tutaj kolejność – najpierw powinno się zainstalować program sterujący płytą główną, często podpisany jako chipset. Dopiero po nim należy instalować kolejne sterowniki, w dowolnej kolejności.

Po zainstalowaniu programów z folderu udostępnionego przez producenta warto sprawdzić czy na pewno wszystkie podzespoły i akcesoria są rozpoznane przez system. Ponownie w “Moim komputerze” klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy “Właściwości”, po lewej stronie pojawi się pasek, na którym znajdziemy “Menedżer urządzeń” kliknięcie go otworzy kolejne okno, w którym dostaniemy pełną listę urządzeń. Jeżeli nie ma tam żadnego żółtego znaku zapytania z napisem “Inne urządzenia”, wszystko wykonaliśmy poprawnie i możemy pracować na komputerze.

Nierozpoznane urządzenia

W przeciwnym razie, można kliknąć “plus”, który rozwinie listę nieznanych urządzeń. Będą one opisane jako “nieznane urządzenie” lub jako typ urządzenia np. modem, karta graficzna, dysk zewnętrzny. Wtedy należy sprawdzić listę sterowników w pobranej wcześniej paczce, jest ich często kilkanaście i nie trudno pominąć któryś z nich. Jeżeli brakującego oprogramowania tam nie ma, ponownie odwiedzamy stronę producenta lub szukamy pomocy wśród innych użytkowników. Na forach internetowych często można znaleźć informację, gdzie dostępne są sterowniki do konkretnego urządzenia.

Jeżeli mimo przeszukania internetu nie uda nam się znaleźć sterowników i komputer nie działa jak należy, powinniśmy skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Leave A Reply