Praktycznie każdy z nas jest już w posiadaniu własnego smartfona. Przechowujemy na nich wiele zdjęć, nagrań video czy aplikacji. Z tego powodu dosyć szybko może pojawić się problem z brakiem wolnej przestrzeni na kolejne pliki. W jaki sposób można sobie z tym poradzić?

Karty pamięci

Najbardziej podstawowe rozwiązanie tego problemu to zakup karty microSD. Należy jednak najpierw upewnić się, że używany smartfon w ogóle je obsługuje. Niektóre firmy nie zdecydowały się na implementację tego praktycznego rozwiązania do swoich modeli. Niestety w takiej sytuacji należy szukać innych sposobów.

Po upewnieniu się, że dany telefon czy tablet rzeczywiście wspiera karty microSD, można zacząć rozglądać się za taką w sklepie. W tym miejscu należy pamiętać o klasie takiego produktu. Określa ona w jasny sposób, z jak szybkim nośnikiem danych ma się do czynienia, co wpływa znacznie na prędkość działania samego urządzenia.

W sprzedaży spotkamy się z produktami następujących klas: 2, 4, 6 i 10. Jeżeli chcemy przechowywać na nich muzykę, powinna wystarczyć nam karta klasy 6, jednak szukając czegoś do przechowywania zdjęć, warto zainteresować się najszybszą z nich. W przypadku poszukiwania wydajnego nośnika należy zwrócić uwagę na zupełnie inną kategorię. Bezkompromisową wydajność zapewniają standardy UHS-1 oraz UHS-3 – ten drugi umożliwia zapis filmów w 4K czy Full HD przy 60 klatkach na sekundę bez obaw o problemy.

Karty pamięci stanowią najtańszy sposób na rozbudowę pamięci i są uważane za jedno z najbardziej użytecznych akcesoriów Szczególnie jeżeli można zapisywać na nich gry i aplikacje. Niestety taką możliwość wprowadzono dopiero w Androidzie 7.0  – w poprzednich wersjach programy muszą być instalowane w pamięci wbudowanej.

Usługi chmurowe

Jeżeli jednak dane urządzenie nie oferuje złącza kart microSD, wówczas można sprawdzić dyski w chmurze. Chodzi tu o m.in. Dysk Google, OneDrive czy Dropbox. W ich przypadku płacąc miesięczny abonament otrzymuje się określoną ilość GB na własne pliki – to rozwiązanie ma dwie główne zalety. Po pierwsze mamy dostęp do zgromadzonych materiałów z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu a po drugie – stanowią one znakomite miejsce do robienia kopii zapasowych.

Pendrive

Mniej oczywisty sposób na szybkie zyskanie miejsca w smartfonie czy tablecie. Wystarczy, że używany model wspiera technologię USB OTG (On-The-Go), dzięki czemu po kupnie specjalnej przejściówki możemy podpiąć bezpośrednio do telefonu pendrive i przenieść na niego niektóre zdjęcia czy filmy. Takie akcesorium sprawdzi się świetnie szczególnie na wakacjach, w trakcie których będzie można szybko na niego skopiować najświeższe materiały z wypoczynku.

Kupno modelu z większą pamięcią

Warto również w chwili zakupu zastanowić się, ile wbudowanej pamięci będzie nam potrzebne. Należy pamiętać, że od ilości pamięci podanej w specyfikacji należy odjąć ok. 6 – 7 GB, ponieważ najczęściej właśnie tyle zajmuje preinstalowane oprogramowanie oraz sam system. Obecnie warto wybierać modele z co najmniej 16 GB pamięci. Z kolei jeżeli będziemy chcieli przechowywać sporo plików multimedialnych, wówczas należy szukać urządzeń z minimum 64 GB lub slotem na karty microSD.

Wiele rozwiązań

Na szczęście w łatwy sposób jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zbyt małą ilością miejsca na smartfonie czy tablecie. Przynajmniej w sprzedaży mamy do wyboru wiele wersji, spośród których przynajmniej jedna spełni nasze wymagania. Zresztą w razie potrzeby, możemy skorzystać z kilku prostych rozwiązań, dzięki którym problem z brakiem wolnego miejsca na naszym sprzęcie odejdzie w zapomnienie.

Leave A Reply