Uszkodzone zawiasy w laptopie to wbrew pozorom bardzo często występująca usterka. Przyczyną problemu może być upadek, zbyt mocne szarpnięcie pokrywą laptopa lub upływ czasu i wyschnięcie fabrycznej pasty. Podpowiadamy, jakie objawy oznaczają zbliżający się problem z zawiasami.

Przy zakupie nowego urządzenia należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne i  materiały, z jakich wykonana jest cała obudowa notebooka, ale także na sposób połączenia osłony matrycy z obudową. Laptop powinien otwierać się lekko, bez zbędnych dźwięków. Ważne by w trakcie otwierania osłona matrycy się nie uginała. Jeżeli często przenosimy laptopa, należy unikać obudów, które zawiasy mają umieszczone w rogach – miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia podczas upadków.

Nie tylko usterki mechaniczne

Posiadacze nowych laptopów nie powinni obawiać się usterki, wystarczy systematyczne przecieranie laptopa z kurzu – tak by nie dostał się on do zawiasów, jak i do układu chłodzenia. Nie należy smarować zawiasów żadnymi substancjami – w fabryce zostały one posmarowane specjalną białą pastą, która redukuje tarcie i zapewnia im idealne warunki pracy. Próby smarowania zawiasów olejem, WD40 lub inną substancją mogą spowodować wypłukanie fabrycznej pasty i zniszczenie zawiasów.

Rozpoznanie problemu z zawiasami

Fabryczny smar w zawiasach zużywa się z czasem, dodatkowo kurz i pyłki, które mogą się tam dostać, przyspieszają proces niszczenia zawiasów. Zbliżającą się awarie rozpozna nawet najmniej doświadczony użytkownik komputera. Głównymi objawami są:

  • Pojawienie się niepokojących dźwięków podczas zamykania i otwierania pokrywy ekranu – jest to objaw zużycia się fabrycznej pasty lub zawiasów. Warto od razu zwrócić się do serwisu na badanie diagnostyczne, ponieważ zużycie zawiasów może prowadzić do pęknięcia obudowy lub uszkodzenia osłony matrycy.
  • Jedna ze stron zamyka się łatwiej, wyczuwalny jest nierówny opór – to oznaka mocnego zużycia lub uszkodzenia jednego z zawiasów. Częstym następstwem tego problemu jest złamanie obudowy matrycy albo wyrwania gwintów mocujących zawiasy z klapy lub obudowy laptopa. Należy jak najszybciej wymienić oba zawiasy na nowe.
  • Otwieranie i zamykanie pokrywy ekranu jest dużo trudniejsze – to kolejny objaw wytarcia się pasty. Jeśli problem ten występował od dłuższego czasu, możliwe, że zawiasy są już uszkodzone.
  • Opadający ekran w laptopie – jest to najbardziej uciążliwy problem i jedynym rozwiązaniem jest wymiana zawiasów. Chwila nieuwagi może spowodować samoczynne zamknięcie się laptopa i rozbicie matrycy, której wymiana jest kilkukrotnie droższa, niż zakup samych zawiasów.

Podsumowanie

Ruchome elementy obudowy takie jak zawiasy z czasem ulegają, nawet jeśli komputer objęty był wyjątkową troską użytkownika. Jeśli nasz laptop wykazuje jeden z wyżej wymienionych objawów, możemy wysłać go na darmowe badanie diagnostyczne do profesjonalnego serwisu. W odpowiedzi dostaniemy informacje o wykrytych usterkach i kosztorys naprawy lub odbierzemy z powrotem bez ponoszenia dodatkowych kosztów, jeśli wszystko jest z nim w porządku.

Leave A Reply