Każdy użytkownik laptopa wie, że z czasem wydajność baterii w laptopie spada. Jest to w pełni naturalny proces i wynika z ograniczeń technologicznych. Na forach i portalach internetowych krąży wiele poradników dotyczących wydłużania żywotności ogniw w komputerach przenośnych. Sprawdzamy, które z nich są prawdziwe, a które nie.

Żywotność akumulatora w laptopie wynosi około 500 cykli ładowania, ale już wcześniej można zauważyć spadek efektywności. Trwałość baterii jest uzależniona nie tylko od ilości cykli, ale również od użytych do produkcji związków chemicznych, które po około 3 latach tracą swoje właściwości. Najczęściej stosowane ogniwa litowo-jonowe działają dzięki ruchom jonów między dodatnimi i ujemnymi elektrodami. Teoretycznie taki mechanizm powinien działać zawsze, ale kolejne cykle ładowania, podwyższona temperatura i starzenie się zmniejszają wydajność procesu w czasie.

FAKTY

Nie rozładowuj całkowicie baterii

Całkowite rozładowanie baterii negatywnie wpływa na jej żywotność. Z tego względu należy unikać sytuacji, w których komputer wyłącza się w wyniku braku energii. Współczesne urządzenia i systemy operacyjne same dbają o to, żeby akumulator nie został całkowicie rozładowany i wyłączają się, zanim energia się skończy. Możemy również samodzielnie wybrać jaką akcję, i na jakim poziomie naładowania, ma wykonać komputer. W systemie Windows ustawienia te znajdziemy w „Opcjach zasilania”.

Zasada ta dotyczy również przypadków, gdy przez dłuższy czas akumulator jest nieużywany. Należy wtedy pozostawić go naładowanym do około 50% i regularnie sprawdzać ilość pozostałej energii, żeby nie dopuścić do całkowitego rozładowania.

Unikaj ładowania do pełna

W pełni naładowana bateria, pozostająca przez długi czas w wysokiej temperaturze, szybko traci swoją wydajność. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznego odłączania ładowania, gdy komputer jest podłączony do zewnętrznego zasilania, a energia jest na poziomie ok. 70-80%. Wielu producentów laptopów standardowo oferuje taką funkcję, jako sposób na wydłużenie życia baterii.

Nie przegrzewaj laptopa

Ze względu na stosowane w akumulatorach substancje, odpowiednia temperatura ich pracy to około 20 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura jest jednym z najgroźniejszych czynników dla baterii i jej żywotności. Unikaj pozostawiania laptopa na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie. Jeżeli urządzenie mocno się nagrzeje, najlepiej będzie je wyłączyć i odczekać aż się schłodzi. Zbyt niska temperatura również może zaszkodzić akumulatorowi, więc nie powinniśmy narażać urządzenia na skrajne warunki.

Korzystając z laptopa, należy dbać o to, żeby otwory wentylacyjne były zawsze odsłonięte. Utrzymanie systemu chłodzenia w dobrej kondycji wymaga regularnego czyszczenia układu z kurzu. Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, zgłoś się do serwisu.

Jeżeli często używasz notebooka na kolanach, zainwestuj w podkładkę, która zapewni dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych. Pod uwagę warto wziąć również specjalne podkładki chłodzące wyposażone w dodatkowe wentylatory, które obniżą temperaturę sprzętu.

Oszczędzaj energię

Najprostszym sposobem na wydłużenie życia baterii jest oszczędzanie energii, którą gromadzi. Rzadsze ładowanie oznacza mniej cykli, a tym samym dłuższe życie akumulatora. Gdy to możliwe używaj laptopa w trybie oszczędzania energii. Pozwoli to przedłużyć czas pracy, a tym samym zmniejszy częstotliwość ładowania.

Sporo energii możemy zaoszczędzić, zmniejszając poziom jasności ekranu. W codziennych zastosowaniach maksymalne podświetlenie zazwyczaj nie jest konieczne, więc warto z niego zrezygnować. Wyłączenie niepotrzebnych programów, modułu Bluetooth i urządzeń peryferyjnych również pomoże zmniejszyć zapotrzebowanie komputera na prąd.

Używaj tylko sprawdzonych zasilaczy

Jeżeli zasilacz dołączony do laptopa się zepsuł, wymień go na oryginalny lub zamiennik wysokiej jakości. Uniwersalne, tanie zasilacze mogą powodować zakłócenia w procesie ładowania i prowadzić do uszkodzenia baterii.

Zarządzaj baterią

Urządzenia wyposażone w akumulatory posiadają oprogramowanie przeznaczone do zarządzania jego pracą, więc dodatkowe programy nie są konieczne. Jeżeli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad działaniem baterii, możemy skorzystać z aplikacji, które pozwalają na dokładną analizę cyklów ładowania i zarządzanie według uznania użytkownika.

 

MITY

Wyjmowanie baterii

W wielu poradnikach można znaleźć wskazówki, które sugerują, żeby podczas pracy na zasilaniu sieciowym wyciągać akumulator z laptopa. W teorii ma to chronić przed przeładowaniem i wydłużać jego żywotność. Jednak produkowane obecnie notebooki posiadają zabezpieczenia baterii, która podczas pracy na zasilaniu sieciowym jest tylko podtrzymywana na określonym poziomie naładowania. Akumulatorów litowo-jonowych nie można „przeładować”, dba o to również elektronika sterująca ich pracą. Co więcej, w wielu nowych komputerach, szczególnie cienkich ultrabookach, baterii nie da się samodzielnie wymontować.

Metoda ta ma sens jedynie w przypadku ogniw starszego typu, w których wykorzystywany był nikiel. Wyjmowanie baterii jest również uzasadnione w przypadkach, kiedy sprzęt przez długi czas jest nieużywany. Zaleca się wtedy naładowanie jej do około 50% i pozostawienie w zacienionym i chłodnym miejscu.

Formowanie

W akumulatorach montowanych w starszym sprzęcie, w których używano nikiel, występował problem „pamięci baterii”. Wymagały one formowania (powszechnie nazywanego formatowaniem), czyli kilkukrotnego całkowitego rozładowania i naładowania do pełna. Dla używanych obecnie ogniw litowo-jonowych czynność ta nie tylko nie pomaga, ale jest wręcz szkodliwa. Nie należy więc, nawet na początku używania, narażać ich na skraje rozładowanie lub naładowanie.

Odłączanie kabla po naładowaniu

Nowoczesne urządzenia same zatrzymują proces ładowania po osiągnięciu 100% (lub mniej w zależności od ustawień). Odłączenie kabla nie wpływa więc na żywotność baterii i nie zwiększa bezpieczeństwa.

Porady, które wymieniliśmy, sprowadzają się do kilku prostych wniosków. Utrzymuj poziom energii w przedziale 20-80%, unikaj pełnego rozładowania i nie przegrzewaj laptopa.

Niestety, nawet jeśli dbamy o baterie najlepiej jak możemy, to prędzej czy później zakończy ona swój żywot. Winna jest technologia, która wciąż daleka jest od doskonałości. Przez producentów akumulatory uważane są materiały eksploatacyjne. Z tego względu ich gwarancja jest krótsza niż całego komputera. Na szczęście wymiana baterii w laptopie nie jest bardzo droga. W niektórych przypadkach w prosty sposób możemy samodzielnie ją wymienić.

Leave A Reply