Łączenie się z otwartymi sieciami Wi-Fi to najprostszy sposób na zainfekowanie naszych urządzeń. Hakerzy przygotowują otwarte sieci, podszywając się pod restaurację lub hotel, które w momencie połączenia pobierają złośliwe oprogramowanie lub przechwytują login i hasło. Rozwiązaniem tego problemu jest VPN.

VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Działanie tej usługi można porównać do tunelu, który ma tylko dwa wejścia – jednym jest nasze urządzenie, drugim jest docelowa strona internetowa. Pozwala to na ochronę danych osobowych i tożsamości przed osobami trzecimi. Połączenie to jest szyfrowane, co pozwala nam bezpiecznie korzystać z np. aplikacji banku. Dodatkowo strona internetowa zobaczy, że logujemy się z wybranej przez nas lokalizacji, np. Stany Zjednoczone, jednak dane osobowe nie będą dostępne. Podobnie dostawca internetu zobaczy, że korzystamy z sieci, ale nie będzie miał informacji, na jakie strony wchodzimy.

Główne zalety korzystania z oprogramowania VPN:

  • Bezpieczeństwo – możemy logować się do banku, sieci firmowej i stron internetowych bez obaw o przejęcie naszych danych przez osoby niepowołane. Otwarte sieci Wi-Fi są częstym celem ataków hakerów. Mogą oni niepostrzeżenie zapisać dane osób logujących się do sieci oraz strony, z których korzystali. Dodatkowo mogą oni próbować zaatakować nasz telefon złośliwym oprogramowaniem – VPN nie pozwala na to, ponieważ nasze połączenie jest niewidoczne dla osób zewnętrznych.
  • Zmiana lokalizacji – jeżeli korzystamy z popularnych serwisów streamingowych, większość z nich ma ograniczenia regionalne. Netflix do niedawna nie był dostępny w Polsce, ale można go było oglądać z użyciem VPN. Podobnie polskie serwisy streamingowe nie są dostępne w innych krajach, więc jadąc na zagraniczne wakacje, ulubiony serial zobaczymy tylko z VPN. Zmianę lokalizacji docenią na pewno osoby, które wybierają się w podróż do krajów, gdzie internet ma duże ograniczenia np. Chiny, Korea Północna czy Iran. W krajach tych nie są dostępne portale społecznościowe takie jak Facebook YouTube czy Twitter.
  • Anonimowość w sieci – jest to kluczowy aspekt dla osób, które cenią sobie prywatność. Różnice można zauważyć od razu, reklamy na smartfonach przestaną się wyświetlać. Spowodowane jest to całkowitym ukryciem naszych danych, przez co algorytmy reklamowe nie potrafią dobrać reklamy. Dodatkowo coraz częściej Unia Europejska stara się wprowadzić ograniczenia oraz monitoring internetu, tłumacząc to walką z terroryzmem. Wielu ekspertów sugeruje jednak, że chodzi o kompletne monitorowanie działań obywateli w internecie, co może prowadzić do nadużyć władzy, lub obserwowania zachowań obywateli, które później mogą zostać wykorzystane np. do ustalenia jaka kampania wyborcza trafi do największej grupy osób.
  • Kompresja danych – nie jest to standardowe rozwiązanie, jednak część aplikacji VPN wyposażona jest w możliwość kompresji danych, przez co nasz pakiet internetowy wystarczy na dłużej. Pozwoli to też szybciej załadować pewne strony internetowe.

Jaki VPN wybrać

Wzrost zainteresowania informacjami o atakach w internecie wpłynął na producentów oprogramowania, dlatego cały czas pojawiają się nowe, coraz lepsze rozwiązania. Wybór jest tutaj osobistą kwestią każdego z nas. Jeżeli chcemy całkowicie zabezpieczyć nasze urządzenia, będziemy potrzebować profesjonalnego programu bez żadnych ograniczeń. Przykładem może tu być płatny Norton. Gdy chcemy tylko zobaczyć nowy teledysk, zablokowany w Polsce, może skorzystać z darmowych rozwiązań, np. SpeedVPN.

Bezpieczeństwo w internecie jest bardzo ważne. Większość osób zabezpiecza swoje urządzenia dodatkowym szkłem na ekran, które może uchronić nas przed stratą kilkuset złotych. Niewiele osób zabezpiecza dane, takie jak hasła do konta bankowego, których utrata byłaby dla nas dużo gorsza w skutkach. Jeżeli nie korzystałeś do tej pory z VPN i obawiasz się, że Twój telefon może być zainfekowany jakimś złośliwym oprogramowaniem, wyślij go do specjalistów.

Leave A Reply